Menu

kontakt

Gmina Ułęż
Ułęż 168, 08-504 Ułęż
tel.: +48 81 866 70 04
+48 81 866 70 28
+48 81 866 71 06
fax: +48 81 866 70 28

Mapa

Statystyki

3 Gości Online
1 Gość Przegląda tą stronę.
Users: 1 Bot

Relacja z Jabłkowego Pikniku Rolniczego – Dożynki 2021

            Dożynki to czas podziękowań dla rolników za ich ciężką pracę, ale także okazja do świętowania i wspólnej zabawy.

5 września 2021 r. przy Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Korzeniowie miała miejsce impreza plenerowa pn. „Ułęski Piknik Rolniczy”, realizowany w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” „Instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi” „Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 wraz z Dożynkami Gminnymi. Uroczystość rozpoczęła uroczysta Msza Św., którą sprawowali Ks. Wiesław Nestoruk – Proboszcz Parafii Żabianka i Ks. Marek Śliwa – Proboszcz Parafii Sobieszyn.

Po Mszy Świętej odbyły się uroczystości dożynkowe, które  otworzyli starostowie Dożynek Gminnych 2021 w osobach Pani Teresy Kawki i Pana Janusza Poterka wręczając chleb dla Pani Wójt i Przewodniczącego Rady Gminy Ułęż. Wójt Gminy Barbara Pawlak przyjmując chleb obiecała, że będzie go dzielić sprawiedliwie tak, aby dla nikogo nie zabrakło.

W dalszej części uroczystości okolicznościowe przemówienia wygłosili Wójt Gminy Ułęż – Barbara Pawlak oraz zaproszeni Goście. Odbyła się prezentacja wieńców dożynkowych oraz występy okolicznościowe Pań z KGW.

Podczas tegorocznych dożynek plac zapełnił się barwnymi stoiskami KGW z terenu Gminy Ułęż, gdzie na uczestników czekały wspaniałe tradycyjne potrawy oraz mnóstwo różnych rodzajów dań przyrządzanych na bazie jabłek. Uczestnicy dożynek mieli możliwość dokonania spisu powszechnego przez rachmistrza i zaszczepienia się przeciwko COVID-19 szczepionką Johnson&Johnson. 

Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych z kolorowymi dmuchawcami i quizami od Koła Łowieckiego Nr 102 Juniorów czy Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Sobieszynie.

Dzięki przygotowanym wspaniałym atrakcjom, przybyli goście nie mogli się nudzić. Na scenie w części artystycznej zaprezentowało się Gminne Koło Teatralne, dzieci i młodzież z naszych szkół oraz zaproszony na tę okazję Zespół Czerniczanki z Kapelą i Cyganeria z Góry Puławskiej.

Podczas imprezy można było skorzystać z degustacji potraw z jabłek przygotowanych w ramach projektu przez Gościniec pod Lasem z Grabowiec Dolnych.

Gminna Biblioteka Publiczna w Ułężu ogłosiła także konkursy dla KGW z terenu Gminy Ułęż na „Najsmaczniejszą potrawę z jabłkiem” i na „Najładniejsze stoisko z jabłkiem”. Dla dzieci i młodzieży ogłoszony został konkurs plastyczny w II kategoriach wiekowych pn. „Jabłuszkowy sad marzeń”, wystawa prac była udostępniona podczas pikniku. Do konkursów przystąpiło 5 kół  KGW. Gospodynie udowodniły swoim talentem kulinarnym i artystycznym, że potrawy z jabłek można zrobić na różne sposoby, a stoiska prześcigały się w ich wystroju.

Potrawy były bardzo smaczne i znalazły duże uznanie wśród Komisji Konkursowych. Także u Pani Aliny Kuźminy, Prezesa czasopisma i Fundacji „Gospodyni”, która podkreślała naszą umiejętność pielęgnowania kultury ludowej i lokalnej tradycji.

Zarówno pogoda jak i frekwencja tego dnia dopisała. Zgromadzona na placu społeczność lokalna oraz goście byli pod wrażeniem występów wykonawców, którzy przekazali dużą porcję emocji i rozrywki.

 Wieczór zakończyła wspólna zabawa taneczna.

Patronat honorowy sprawował – Marszałek Województwa Lubelskiego.

Patronat medialny sprawowali: Echo Katolickie, Gazeta Gospodyni, Polskie Radio Lublin, TVP 3 Lublin, Panorama Lubelska, Stowarzyszenie Gmina Ułęż Blisko Natury, Tygodnik Regionalny „Twój Głos”.

Dziękujemy sponsorom za wsparcie uroczystości:

 • Właścicielom Firmy
 • Żagiel – Justynie Łyszcz i Kamilowi Czerskiemu
 • Bankowi Spółdzielczemu w Rykach
 • Firmie PKS w Rykach
 • Spółdzielni Mleczarskiej w Rykach
 • Barbarze Kozak – Właścicielce Firmy Kolmet
 • Markowi Gąsce i Andrzejowi Gąsce – Właścicielom Piekarni Hega –
 • Krzysztofowi Ząbkowi – Właścicielowi firmy transportowo-usługowej zajmującej się sprzedażą opału i skupem złomu
 • Markowi Gryzio – Właścicielowi Firmy handlowo-usługowej Mariol
 • Kołu Łowieckiemu 102 Juniorów
 • Państwu Annie i Januszowi Poterkom
 • Sylwestrowi Jaroniowi
 • Krzysztofowi Łukasiakowi
 • Wacławowi Ajdakowskiemu

Rolnikom, mieszkańcom i Gościom dziękujemy za wspólnie spędzone w Ułężu Święto Plonów.