Menu

kontakt

Gmina Ułęż
Ułęż 168, 08-504 Ułęż
tel.: +48 81 866 70 04
+48 81 866 70 28
+48 81 866 71 06
fax: +48 81 866 70 28

Mapa

Statystyki

7 Gości Online
1 Gość Przegląda tą stronę.
Users: 1 Bot

Dożynki Diecezjalne 2021

 
Zbigniew Jończyk
 

“Witajcie w Domu Matki”. Tymi słowami przeor Klasztoru OO. Karmelitów w Woli Gułowskiej powitał pielgrzymów z diecezji siedleckiej. Dziś Kościół świętuje Narodzenie Najświętszej Maryi Panny

Uroczystościom przewodniczył biskup Kazimierz Gurda. – Cieszę się bardzo z waszej obecności – podkreślił ordynariusz diecezji siedleckiej.  Do Woli Gułowskiej zjechali wierni z różnych stron. Nie brakowało również pieszych pielgrzymek m.in. z naszego terenu – Sobieszyna i Grabowa Szlacheckiego. Wszyscy chcieli uczcić święto Matki Bożej Siewnej. – Jesteśmy tutaj jak co roku, w tym świętym miejscu aby przez wstawiennictwo Matki Bożej, w jej święto narodzenia, Panu Bogu podziękować za tegoroczne plony. Za wszystko to co dzięki Jego łasce i naszej pracy zostało osiągnięte. Dziękujemy wszystkim rolnikom. Panu Bogu oddajemy Wasz trud, niepokój, wszystko to co związane jest z pracą na ziemi. Jednocześnie prosimy Pana Boga o to, aby nam błogosławił, aby patrzył na nas z wielką miłością i wspierał to co planujemy na ten najbliższy rok – mówił bp Kazimierz Gurda na początku Mszy Świętej dziękczynnej.

 Rolnicy nie zawiedli. Aż 28 delegacji z rożnych parafii zaprezentowało swoje dożynkowe wieńce. Starostami dożynek diecezjalnych byli Małgorzata i Adam Michowie z Podlodówki a gospodarzami Renata i Jerzy Olkowie z Lipin w parafii Wola Gułowska. Organizatorem dożynek w Woli Gułowskiej od lat jest ks. kan. Stanisław Chodźko, diecezjalny duszpasterz rolników i proboszcz parafii w Rykach. A współorganizatorem tegorocznych dożynek diecezjalnych była gmina Ułęż. Grupa teatralna z gminy Ułęż zaprezentowała z tej okazji specjalny program artystyczny. Na scenie wystąpiły również inne zespoły ludowe z naszego terenu: KGW Rososz i KGW Zalesie, a mszę świętą uświetniła orkiestra dęta działająca przy OSP w Rykach. Nie zabrakło również innych kół gospodyń, które zaprezentowały swoje dożynkowe wieńce: Ownia, Bazanów, Czernic, Zawitała, Grabów Szlachecki.

Ks. biskup pobłogosławił dożynkowe wieńce oraz ziarno, które rolnicy mogli zabrać do domów, aby po wymieszaniu ze swoim ziarnem zasiać na przyszłoroczne plony. Zwieńczeniem uroczystości była procesja eucharystyczna. Po niej wierni odśpiewali hymn “Tedeum”.