Lubelska Izba Rolnicza ogłasza nabór kandydatów na członków okręgowych komisji wyborczych
W wyborach do izb rolniczych okręgiem wyborczym jest obszar gminy. Zgodnie z zapisem ustawy o izbach rolniczych, członkiem komisji może zostać jedynie osoba będąca członkiem Lubelskiej Izby Rolniczej (figurująca w spisie uprawnionych do głosowania). W skład komisji nie mogą wchodzić osoby kandydujące w wyborach do rady powiatowej.
Wyboru członków komisji okręgowych dokonuje komisja wojewódzka spośród prawidłowo zgłoszonych kandydatów.
Do zadań komisji okręgowych należy przede wszystkim:
- współdziałanie w wykonywaniu zadań wyborczych z wójtem, burmistrzem (lub prezydentem), w sprawach właściwego i terminowego sporządzenia spisów członków izby rolniczej uprawnionych do głosowania w okręgu wyborczym,
- rejestrowanie kandydatów na członków rady powiatowej izby rolniczej,
- zarządzenie druku kart do głosowania,
- przeprowadzenie wyborów, a także głosowania w okręgu niepodzielonym na obwody,
- ustalenie wyników głosowania i wyników wyborów w okręgu i podanie ich do wiadomości publicznej.
Kandydatów do komisji okręgowych (gminnych) prosimy zgłaszać do Biura Lubelskiej Izby Rolniczej oraz Oddziałów Zamiejscowych w Białej Podlaskiej/Chełmie/Zamościu w dniach 10-21 lipca 2023 r.,
Zgłoszenia kandydatów można dostarczyć osobiście do biura Lubelskiej Izby Rolniczej i Oddziałów Zamiejscowych lub przesłać pocztą najpóźniej do dnia 21 lipca 2023 (piątek) do godz. 15.00. Oznacza to, że zgłoszenia wysłane pocztą muszą dotrzeć do biur we wskazanym powyżej terminie.
UWAGA:
Kandydatem do Komisji Okręgowej w myśl ustawy o izbach rolniczych art. 1 ust. 2 pkt 1-3 może być osoba fizyczna i prawna będąca podatnikiem podatku rolnego w rozumieniu ustawy o podatku rolnym. Czyli będąca właścicielem lub mająca w posiadaniu grunty o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy.
Adresy i kontakty do Biur Lubelskiej Izby Rolniczej:
- Lubelska Izba Rolnicza, ul. Pogodna 50A/2, 20-337 Lublin, tel. /81/ 443 60 71
- O/Z w Białej Podlaskiej, ul. Okopowa 18F/1-2, 21-500 Biała Podlaska, tel. /83/ 342 00 32, kom. 662 377 562
- O/Z w Chełmie, ul. Plac Niepodległości 1 pok. 8, 22-100 Chełm, tel. /82/ 560 31 44
- O/Z w Zamościu, ul. Ogrodowa 16, 22-400 Zamość, tel. /84/ 639 16 42
Dokumenty wymagane przy zgłoszeniu kandydata do komisji okręgowej (gminnej) określone zostały Uchwałą Krajowej Rady Izb Rolniczych nr 1/2023 z dnia 22 lutego 2023 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu prowadzenia wyborów:
– Zgłoszenie kandydata wraz z oświadczeniem o członkostwie w Lubelskiej Izby Rolniczej oraz zgodą na przetwarzanie danych osobowych.
– Pełnomocnictwo lub upoważnienie do reprezentowania osoby prawnej (jeżeli dotyczy).
W skład Komisji Okręgowej może wejść osoba będąca płatnikiem podatku rolnego w województwie lubelskim.
W skład Komisji nie mogą wchodzić osoby kandydujące w wyborach do izb rolniczych.
Formularz Zgłoszenia Kandydata na członka KO wraz z oświadczeniem i RODO >>
Pełnomocnictwo do reprezentowania osoby prawnej >>
REGULAMIN KOMISJI OKRĘGOWEJ >>
Przepisy związane z organizacją i przeprowadzeniem wyborów do izb rolniczych dostępne są na stronie www.lir.lublin.pl w zakładce O NAS – Wybory do IR 2023
Ewentualne zapytania w kwestiach wyborczych można zadawać Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w dni robocze (pn – pt) godzinach 7.30-15.30, pod numerem telefonu: /81/ 443 60 71.
Dnia 15 maja 2023 roku IX Walne Zgromadzenie LIR Uchwałą nr 5/VI/2023 dokonało wyboru Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w następującym składzie:
- Ambożkiewicz Piotr Karol
- Dziewulski Sylwester
- Frącek Dorota
- Gryglicki Wiesław Mariusz
- Kańczugowska Agnieszka
- Kuranc Piotr
- Sowa Sławomir
- Stasiak Andrzej
- Szustak Anna
- Wasiak Agnieszka
- Zyśko Krystian
WAŻNE: Zapis w oświadczeniu kandydata na członka Komisji Wojewódzkiej/Obwodowej/Okręgowej, iż dana osoba jest członkiem LIR na podstawie art. 1 ust. 2 pkt 1-3 ustawy o izbach rolniczych oznacza zgodnie z interpretacją Departamentu Prawno-Legislacyjnego MRIRW z dnia 11.04.2019 r. iż: „Zgodnie z art. 1. ust 2 ustawy z dnia 14 grudnia 1995 roku członkami samorządu rolniczego są min. osoby fizyczne i prawne, będące podatnikami podatku rolnego w rozumieniu ustawy o podatku rolnym. (…) za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, o których mowa w art. 1 (ustawy o podatku rolnym), o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej. Gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym może stanowić zatem tylko taki obszar gruntów rolnych, których łączna powierzchnia przekracza 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy. (…) członkami samorządu rolniczego z mocy prawa są podatnicy podatku rolnego, czyli osoby fizyczne i prawne, będące właścicielami, posiadaczami samoistnymi, użytkownikami wieczystymi lub posiadaczami gospodarstwa rolnego, tj. obszaru gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy. Posiadacze gruntów rolnych o powierzchni do 1 ha lub 1 ha przeliczeniowego nie mieszczą się w definicji podatnika podatku rolnego stosowanej na potrzeby przepisów ustawy o izbach rolniczych i tym samym nie są z mocy prawa członkami samorządu rolniczego.”
Krajowa Rada Izb Rolniczych przyjęła uchwały w sprawie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania wyborów do walnych zgromadzeń izb rolniczych. Tym samym rozpoczynamy publikację wszystkich dokumentów, terminów i aktualności, które będą się pojawiały i dotyczyły wyborów do samorządu rolniczego.