Menu

kontakt

Gmina Ułęż
Ułęż 168, 08-504 Ułęż
tel.: +48 81 866 70 04
+48 81 866 70 28
+48 81 866 71 06
fax: +48 81 866 70 28

Mapa

Statystyki

1 Gość Online
1 Gość Przegląda tą stronę.
Users: 1 Bot

Zabytki i ciekawe miejsca

Siedziba Urzędu Gminy

Siedziba Urzędu Gminy. Sama wieś Ułęż jest wzmiankowana już w kronice Długosza. W XVI wieku był tutaj dwór starosty stężyckiego Jacentego Bentkowskiego. Siedziba obecnego Urzędu Gminy to klasycystyczny pałac z początku XIX wieku, wybudowany według projektu Jakuba Kubickiego. Jest to miniatura warszawskiego Belwederu. Staraniem władz budowla jest odnowiona, pokryta nowym dachem i stanowi architektoniczną wizytówkę gminy.
UG

Dąb-legenda. 

Dąb- legenda. Przy drodze wiodącej od szosy Kock- Moszczanka do Lenda Ruskiego rośnie okazały dąb, zwany dębem Sobieskiego. Kolos mierzy w obwodzie 625 cm, legenda głosi, że odpoczywał pod nim sam król Jan, który schował w dziupli tego olbrzymiego drzewa miecz i gąsiorek wina. Może to i prawda, skoro do Sobieszyna, rodowego gniazda Sobieskich, jest stąd zaledwie parę kilometrów. Nie jest natomiast legendą, że kilka kroków od dębu Sobieskiego, po drugiej stronie szosy, leży kamień upamiętniający tragedię, która miała tu miejsce w 1993 roku. Wtedy w wypadku lotniczym zginął tu 17- letni uczeń Liceum Lotniczego w Dęblinie. W pobliżu dębu znajduje się parking na wypoczynek.

Kościół w Żabiance

Kościół w Żabiance. Nieopodal Ułęża znajduje się wieś Żabianka, w której warto zwiedzić najstarszy zabytek budownictwa drewnianego na terenie powiatu ryckiego, XVIII- wieczny kościół parafialny p. w. Najświętszej Marii Panny. Obecny kościół wzniesiono w 1745 roku. Kościół jest jednonawowy na planie krzyża. Ołtarz główny rokokowo-klasycystyczny z końca XVIII w.

Obecnie posiadłość jest w rękach prywatnych, a na miejscu dawnego dworu powstaje rezydencja.

Osmolice

Jadąc z Ułęża do Sarn można skręcić w Białkach Dolnych w stronę Osmolic. Drogę ucina malowniczy Wieprz. Po lewej stronie, na skraju nadwieprzańskich łąk, stał niegdyś dwór. W 1921 roku majątek ten wydzierżawili od księżnej Czartoryskiej państwo Leśniewscy, którzy byli teściami córki gen. Władysława Sikorskiego. Według informacji uzyskanych od byłych pracowników dworu, właśnie stamtąd w połowie września 1939 roku wyruszył do Londynu gen. Sikorski. Pod fundamentami dworu zakopany został sztandar i dokumenty 27 Pułku – Hrubieszów, wchodzącego w skład armii gen. Kleeberga. W 1965 roku resztki dokumentów i godło odnalazł i oddał do muzeum jeden z mieszkańców. Obecnie posiadłość jest w rękach prywatnych, a na miejscu dawnego dworu powstaje rezydencja.

Pałac w Sarnach

. W XIX wieku w tej malowniczej okolicy powstał eklektyczny dwór, który wraz z pozostałością parku i stawem tworzy piękną całość. Pałac jest parterowy na planie prostokąta. Wieńczą go wieżyczki. Obecnie znajduje się w rękach prywatnych.

Zespół szkolno- parkowy w Sobieszynie- Brzozowej.

Zespół szkolno- parkowy usytuowany jest na północ od Sobieszyna, na lekkim wzniesieniu poza zabudową wsi, przy trasie Kock- Dęblin. Do zespołu prowadzi malownicza aleja. Całość tworzy zwartą, osiową kompozycję, w skład której obecnie wchodzą m. in. zabytkowe zabudowania, tj. szkoła, dwór z Blizocina, drewniany spichlerz, drewniana stodoła. Poza północną granicą parku, wyznaczoną zróżnicowanym drzewostanem, znajdują się stawy.
Szkoła, otwarta w 1896 pod nazwą Szkoła Rolnicza Niższa Pierwszego Rzędu, była jedną z pierwszych tego typu placówek w Polsce. Została zbudowana ze środków fundacji Kajetana hr. Kickiego. Pełniła ważną rolę w życiu społeczno- kulturalnym okolicy. Kształciła przyszłych zarządców majątków ziemskich. W jej murach powstała Szkolna Straż Pożarna, pierwsza organizacja pożarnicza na terenie gminy Ułęż. Działała tu orkiestra dęta i amatorski zespół teatralny. W okresie drugiej wojny światowej w budynkach szkolnych kwaterowało niemieckie wojsko i formacje policyjne. W zmienionej formie organizacyjnej placówka istnieje do dziś jako Zespół Szkół im. Kajetana hr. Kickiego. O bogatej, niekiedy burzliwej historii szkoły, świadczą pamiątki zgromadzone w Izbie Regionalnej, mieszczącej się w zabytkowym Dworku Modrzewiowym z XIX wieku. Internat szkoły dysponuje bazą noclegową dla gości indywidualnych i grup zorganizowanych.

Kościół p. w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sobieszynie

Kościół i plebania są malowniczo położone na zachodnim krańcu wsi, na wzniesieniu zwanym dawniej Górą Modrzewiową. Jest częściową realizacją testamentu hr. Kajetana hr. Kickiego, który wraz z małżonką został pochowany w kościelnych podziemiach. Świątynia zaprojektowana została w stylu neogotyckim. Budowę ukończono w 1886 roku. Obok kościoła znajduje się plebania o neogotyckim charakterze z elementami eklektycznym