Menu

kontakt

Gmina Ułęż
Ułęż 168, 08-504 Ułęż
tel.: +48 81 866 70 04
+48 81 866 70 28
+48 81 866 71 06
fax: +48 81 866 70 28

Mapa

Statystyki

1 Gość Online
1 Gość Przegląda tą stronę.
Users: 1 Bot

Atrakcje turystyczne

  1. Spływy kajakowe rzeką Wieprz

Spływy kajakowe to jedna z najciekawszych form aktywnej turystyki. Na spływy kajakowe nie musisz jechać na Mazury – ta atrakcja dostępna jest również w Gminie Ułęż – malowniczym szlakiem rzeki Wieprz.

Szlak kajakowy – odcinek Baranów – Dęblin

Urząd Gminy Ułęż dysponuje wypożyczalnią kajakową. Wypożyczalnia powstała przy dofinansowaniu w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013. Funkcjonowanie wypożyczalni ma na celu udostępnienie mieszkańcom wsi i miast infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej, organizację spływów kajakowych rzeką Wieprz, promocję Gminy Ułęż oraz rozwój turystyki i rekreacji.

Wypożyczalnia dysponuje: 10 sztuk kajaków dwuosobowych wraz z osprzętem.

Miłośnicy spływów kajakowych mają również możliwość organizacji odpoczynku na trasie szlaku rzeką Wieprz zlokalizowanym w miejscu przeznaczonym przez Gminę Ułęż – zlokalizowanym w miejscowości Białki Dolne. Miejsce zostało utworzone przy dofinansowaniu w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013.

2. Siedziba Urzędu Gminy w Ułężu

Sama wieś Ułęż jest wzmiankowana już w kronice Długosza. W XVI wieku był tutaj dwór starosty stężyckiego Jacentego Bentkowskiego. Siedziba obecnego Urzędu Gminy to klasycystyczny pałac z początku XIX wieku, wybudowany według projektu Jakuba Kubickiego. Jest to miniatura warszawskiego Belwederu. Staraniem władz budowla jest odnowiona, pokryta nowym dachem i stanowi architektoniczną wizytówkę gminy.

Urząd Gminy Ułęż – Gmina Ułęż : blisko natury – tym żyje gmina
Siedziba Urzędu Gminy w Ułężu

3. Dwór w Osmolicach

Jadąc z Ułęża do Sarn można skręcić w Białkach Dolnych w stronę Osmolic. Drogę ucina malowniczy Wieprz. Po lewej stronie, na skraju nadwieprzańskich łąk, stał niegdyś dwór. W 1921 roku majątek ten wydzierżawili od księżnej Czartoryskiej państwo Leśniewscy, którzy byli teściami córki gen. Władysława Sikorskiego. Według informacji uzyskanych od byłych pracowników dworu, właśnie stamtąd w połowie września 1939 roku wyruszył do Londynu gen. Sikorski. Pod fundamentami dworu zakopany został sztandar i dokumenty 27 Pułku – Hrubieszów, wchodzącego w skład armii gen. Kleeberga. W 1965 roku resztki dokumentów i godło odnalazł i oddał do muzeum jeden z mieszkańców. Obecnie posiadłość jest w rękach prywatnych.

Dwór Osmolice, Białki Dolne 127 - Zamki, Pałace, Dworki Białki Dolne »  e-turysta.pl
Dwór w Osmolicach

4. Zespół szkolno- parkowy w Sobieszynie- Brzozowej

Zespół szkolno- parkowy usytuowany jest na północ od Sobieszyna, na lekkim wzniesieniu poza zabudową wsi, przy trasie Kock- Dęblin. Do zespołu prowadzi malownicza aleja. Całość tworzy zwartą, osiową kompozycję, w skład której obecnie wchodzą m. in. zabytkowe zabudowania, tj. szkoła, dwór z Blizocina, drewniany spichlerz, drewniana stodoła. Poza północną granicą parku, wyznaczoną zróżnicowanym drzewostanem, znajdują się stawy.
Szkoła, otwarta w 1896 pod nazwą Szkoła Rolnicza Niższa Pierwszego Rzędu, była jedną z pierwszych tego typu placówek w Polsce. Została zbudowana ze środków fundacji Kajetana hr. Kickiego. Pełniła ważną rolę w życiu społeczno- kulturalnym okolicy. Kształciła przyszłych zarządców majątków ziemskich. W jej murach powstała Szkolna Straż Pożarna, pierwsza organizacja pożarnicza na terenie gminy Ułęż. Działała tu orkiestra dęta i amatorski zespół teatralny. W okresie drugiej wojny światowej w budynkach szkolnych kwaterowało niemieckie wojsko i formacje policyjne. W zmienionej formie organizacyjnej placówka istnieje do dziś jako Zespół Szkół im. Kajetana hr. Kickiego. O bogatej, niekiedy burzliwej historii szkoły, świadczą pamiątki zgromadzone w Izbie Regionalnej, mieszczącej się w zabytkowym Dworku Modrzewiowym z XIX wieku. Internat szkoły dysponuje bazą noclegową dla gości indywidualnych i grup zorganizowanych.

Zespół Szkół im. Kajetana hr. Kickiego W SOBIESZYNIE
ZS im. Kajetana hr. Kickiego Sobieszyn (Brzozowa)

5. Pałac w Sarnach

W XIX wieku w tej malowniczej okolicy powstał eklektyczny dwór, który wraz z pozostałością parku i stawem tworzy piękną całość. Pałac jest parterowy na planie prostokąta. Wieńczą go wieżyczki. Obecnie znajduje się w rękach prywatnych.

Sarny - Polskie Zabytki - Katalog zamków, pałaców i dworów w Polsce
Pałac w Sarnach

6. Zespół Pałacowo-Parkowy w Sobieszynie

Pałac to jeden z najciekawszych zespołów pałacowych doby klasycyzmu, wzniesiony na przełomie XVIII i XIX w. wg projektu arch. Chrystiana Piotra Aignera, przy udziale architekta amatora Stanisława Kostki Potockiego. Folwark z budynkami proj. arch. Henryka Marconiego. Miejsce związane z działalnością społecznika i filantropa Kajetana Kickiego, ostatniego właściciela dóbr Sobieszyn.

Jeszcze w latach sześćdziesiątych XX wieku mieściło się w nim przedszkole i ośrodek zdrowia. 

Więcej informacji: https://radio.lublin.pl/2023/01/na-ratunek-zabytkowi-gmina-chce-przejac-ruiny-palacu-w-sobieszynie/

Na ratunek zabytkowi. Gmina chce przejąć ruiny pałacu w Sobieszynie –  Polskie Radio Lublin
Pałac w Sobieszynie

7. Rodzinny Park Tematyczny „Las Odkrywców” w Ułężu

Położony na sześciu hektarowym obszarze dawnych koszarów wojskowych – korzystający z walorów turystycznych Gminy Ułęż. W parku rozsianych jest prawie 20 atrakcji, które pozwolą młodszym i starszym odkrywcom sprawdzić swoje możliwości w terenie. To wielki przygodowy plac zabaw – znajdują się tu atrakcje sprawnościowe wykorzystujące wyłącznie naturalne elementy, zbudowane z drewna, lin i metalu. Wszystkie są samoobsługowe i intuicyjne – próżno szukać do nich „instrukcji obsługi”. Dzieci i dorośli mogą korzystać z urządzeń według własnego pomysłu i zgodnie z zasadą, że patyk jest zabawką
uniwersalną. Atrakcje nie mają także ograniczeń wiekowych ani wzrostowych – każdy może spróbować swoich sił wspinając się, skacząc, czy balansując na leśnych przeszkodach. W Lesie Odkrywców można dosłownie poczuć naturę na własnej  skórze.  Bezpośredni  kontakt  z  leśnym ekosystemem    pomaga    głębiej    odkrywać    świat    przyrody.

LAS ODKRYWCÓW - Park Rozrywki na Lubelszczyźnie - AHOJ przygodo
“Las Odkrywców” w Ułężu