Dożynki 2024 w Lendzie Ruskim

Dożynki to okazja do podsumowania ciężkiej pracy rolników oraz podziękowania Bogu za zebrane plony.

1 września 2024 r. w Lendzie Ruskim odbyły się Dożynki Gminne połączone z obchodami 100-lecia istnienia OSP w Lendzie Ruskim.

Dziękczynną polową mszę św. w intencji strażaków, rolników i mieszkańców gminy i zaproszonych gości koncelebrowali: ks. Wiesław Nestoruk – Proboszcz Parafii Żabianka i kapelan strażaków i ks. Marek Śliwa – Proboszcz Parafii Sobieszyn.

Pierwsza część uroczystości została poświęcona obchodom 100-lecia istnienia OSP Lendo Ruskie.

Podczas uroczystości Sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej w Lendzie Ruskim został odznaczony „Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej”

Zasłużeni strażacy zostali uhonorowani  za swoją długoletnią, nienaganną służbę społeczną w szeregach OSP Lendo Ruskie.

Złotym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa zostali odznaczeni:

1. Jarosław Wojtaś
  2. Jacek Wojtaś

Srebrnym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa zostali odznaczeni:

1. Rafał Ajdakowski
  2. Szymon Ciołek
  3. Tomasz Sęk
  4. Sebastian Sęk
  5. Grzegorz Stańczak
  6. Karol Szewczyk
  7. Łukasz Szewczyk
  8. Wojciech Szewczyk

Brązowym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa zostali odznaczeni:

1. Adam Leciewicz
  2. Marcin Sęk

Za działalność społeczną na rzecz ochrony przeciwpożarowej w szeregach Ochotniczej Straży Pożarnej odznaczony został Brązową Odznaką za Zasługi dla Pożarnictwa Województwa Lubelskiego druh Grzegorz Stachnio.

Odznaką „Strażak Wzorowy” odznaczeni zostali druhowie:

1. Radosław Ciołek
  2. Przemysław Stachnio

Za zaangażowanie  i aktywną postawę na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej w Lendzie Ruskim oraz lokalnej społeczności z okazji Jubileuszu 100-lecia jednostki zostali wyróżnieni:

1. Stanisław Biadun
  2. Jan Sęk
  3. Henryk Sęk
  4. Kazimierz Stachnio
  5. Andrzej Wojtaś
  6. Bogdan Wojtaś

Po powitaniu gości wójt Pani Izabela Kulik  w ciepłych słowach podziękowała rolnikom za ich trud i pracę na roli.

Piękną tradycją święta plonów jest dzielenie się chlebem z tegorocznego ziarna. Z uczestnikami dożynek chlebem łamali się: Wójt Gminy, Przewodnicząca Rady Gminy Ułęż oraz starostowie dożynek – Elżbieta i Stanisław Biadun.

Tradycyjnie atrakcją dożynek była możliwość skosztowania lokalnych specjałów na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich.

Dożynkowe wieńce wykonane z kwiatów, owoców, zbóż i innych roślin uprawnych prezentowały kolejno Koła Gospodyń Wiejskich: Białki Dolne, Korzeniów, Lendo Ruskie, Sobieszyn, Ułęż z Tradycją i Zosin.

W konkursie wieńców dożynkowych zwyciężyło KGW z Tradycją w Ułężu w kategorii wieniec tradycyjny a w kategorii wieniec nowoczesny zdobyło KGW w Lendzie Ruskim.

Wójt Gminy Pani Izabela Kulik wręczyła przedstawicielom KGW nagrody i listy okolicznościowe.

Muzyczną oprawę dożynek zapewniły zespoły: „Przyjaciele Przedszkola” z Ryk, Zespół Śpiewaczy ”Kaolinki”  z Baranowa, KGW z Baranowa, występy dzieci z okolicznych szkół w Białkach Dolnych i Sobieszynie, występ dzieci i młodzieży uczęszczających na zajęcia taneczne i wokalne do  GOKiB w Ułężu.

Dożynki Gminne w Lendzie Ruskim zakończył występ zespołu „NEWS” i zabawa z zespołem RePlay pod gwiazdami.