Menu

kontakt

Gmina Ułęż
Ułęż 168, 08-504 Ułęż
tel.: +48 81 866 70 04
+48 81 866 70 28
+48 81 866 71 06
fax: +48 81 866 70 28

Mapa

Statystyki

5 Gości Online
1 Gość Przegląda tą stronę.
Users: 1 Bot

Rozwój kompetencji w Gminie Ułęż- wyjazd edukacyjny do Warszawy

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Białkach Dolnych oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sobieszynie uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do Warszawy. Był zrealizowany w ramach zajęć teatralnych projektu unijnego „Rozwój kompetencji w Gminie Ułęż”. 

Tematem przewodnim warsztatów było:

POCZUJ ATMOSFERĘ CODZIENNEJ PRACY AKTORÓW TEATRALNYCH!

   To niezapomniane, fascynujące spotkanie ze światem teatru,  skupiające się na teoretycznych i praktycznych aspektach tworzenia spektaklu. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z tajnikami powstawania przedstawienia teatralnego. Warsztaty składały się z dwóch modułów:

I. Część teoretyczna „Czego nie widać?” odbyła się na Nowej Scenie Teatru Muzycznego ROMA. Uczestnicy dowiedzieli  się m.in. jak powstaje spektakl teatralny, ile osób  trzeba zaangażować. Spotkanie urozmaiciła prezentacja działania techniki scenicznej – dźwięku i oświetlenia. Wielką atrakcją było założenie przez kilku uczniów strojów teatralnych. Prezentowali się jak prawdziwi aktorzy. Uczniowie mieli okazję odwiedzić pracownię krawiecką i dowiedzieć się, w jaki sposób powstają przepiękne aktorskie kreacje, gdzie szuka się informacji o modzie z odległych czasów. Duże wrażenie wywarły garderoby. Trudno było oderwać wzrok od setek sukien, fraków, butów czy torebek.

 II. Część praktyczna „Obudź ciało i wyobraźnię” to warsztaty prowadzone w formie zabaw i zadań, które promowały odwagę i kreatywność.  Uczestnicy mieli okazję odczuć atmosferę codziennej pracy aktorów teatralnych. Wzięli udział  w zajęciach aktorskich, obejmujących m.in.: analizę krótkiego tekstu scenicznego i wykonanie go przed grupą; pracę nad postawą i ruchem – chodem, gestykulacją i innymi aspektami ruchu, które wpływają na wyraz sceniczny; pracę nad emocjami. Można było dostrzec w dzieciach drzemiące talenty aktorskie.

Następnym punktem programu było zwiedzanie Opery Narodowej Teatru Wielkiego

   Sala widowiskowa zrobiła na każdym ogromne wrażenie. Wszyscy byli zachwyceni, szczególnie ci, którzy jeszcze nie byli teatrze, operze. Podziwiali piękne, marmurowe korytarze, niepowtarzalne żyrandole.
Ciekawym miejscem okazało się  serce teatru, czyli scena, oraz magazyny z dekoracjami, rekwizytami,  tzw. kieszenie. Niektóre elementy osiągały wysokość około 12 metrów. Zamontowane w scenie zapadnie sprawiają, że dekoracje pojawiają się bardzo szybko jak i znikają. Uczniowie byli świadkami demontowania scenografii ostatniego widowiska.                                      
 Zobaczyli  też miejsce pracy inspicjenta – pracownika czuwającego nad organizacyjną i techniczną stroną przedstawienia. 

Na koniec pobytu w stolicy uczestnicy wycieczki zawędrowali na Stare Miasto, gdzie  można było sobie kupić lody, lemoniadę oraz pamiątki. Ten bardzo atrakcyjnie spędzony dzień pogłębił uczniowską wiedzę o teatrze, być może zaszczepił też teatralne  pasje.