Menu

kontakt

Gmina Ułęż
Ułęż 168, 08-504 Ułęż
tel.: +48 81 866 70 04
+48 81 866 70 28
+48 81 866 71 06
fax: +48 81 866 70 28

Mapa

Statystyki

4 Gości Online
1 Gość Przegląda tą stronę.
Users: 1 Bot

Wyjazdy edukacyjne w ramach projektu pn. „Rozwój kompetencji w Gminie Ułęż”

Wyjazdy edukacyjne w ramach projektu
pn. „Rozwój kompetencji w Gminie Ułęż” – rozpoczęto!

Dnia 27 maja 2024 r. uczniowie klas II – III Publicznej Szkoły Podstawowej w Białkach Dolnych brali udział w wycieczce krajoznawczej po Kazimierskim Parku Krajobrazowym. Wyjazd zorganizowany był dla uczestników zajęć – Ekoludek – Młody Przyrodnik, które odbywają się w szkole w ramach projektu pn. „Rozwój kompetencji w Gminie Ułęż” w ramach Działania 10.3 Kształcenie ogólne Priorytetu X Lepsza Edukacja Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego  2021-2027

           Celem zrealizowanego z programu rozwojowego szkoły wyjazdu edukacyjnego było zwiedzenie miejscowości leżących na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, którego jedną z najważniejszych atrakcji jest gęsta sieć wąwozów lessowych. Uczniowie poznali uroki i atrakcje Nałęczowa, Wojciechowa, Karczmisk Pierwszych, a w drodze powrotnej Kazimierza Dolnego.

Zwiedzanie rozpoczęto od spaceru po Parku Zdrojowym w Nałęczowie. Drzewostan parku: kasztanowce, lipy, sosny, dęby, tulipanowce amerykańskie, katalpy zachwycały wyglądem. Kontakt z kaczkami pływającymi wokół Wyspy Miłości, łabędzie i wiewiórki wzbudził zainteresowanie dzieci. Nałęczów – to także miasto twórców literatury polskiej, stąd na terenie parku Ławeczka Bolesława Prusa, Popiersie Stefana Żeromskiego. To malownicze i uzdrowiskowe miasto z unikalnym mikroklimatem nad rzeką Bystrą, podobało się wszystkim uczniom.

Następnie  wycieczka udała się do Wojciechowa, miejscowości z Wieżą Ariańską z lat 1520-1530. Początkowo Wieża pełniła funkcje obronno – mieszkalną, obecnie mieści się w niej m.in. Muzeum Kowalstwa oraz Muzeum Regionalne. Uczniowie obejrzeli m.in. wyposażenie starej kuźni, narzędzia rolnicze, żyrandole, lampy, kute figurki zwierząt, wysłuchali ciekawej legendy o podkowie szczęścia.

Dużą atrakcją dla uczniów było Wojciechowskie ZOO. Bezpośredni kontakt z egzotycznymi zwierzętami z sześciu kontynentów i obserwacja różnych gatunków kóz i owiec, ptaków wodnych i lądowych, małp, wielbłądów, rysi, a nawet lwa-króla zwierząt, było żywą lekcją przyrody.

Uczniowie podziwiali piękne widoki, przyrodę, wąwozy, podróżując zabytkową Nadwiślańską Kolejką Wąskotorową z Karczmisk do Polanówki.

Wyjazd zakończył się pieczeniem kiełbasek przy ognisku na polanie w Polanówce.

W załączeniu fotorelacja.