Menu

kontakt

Gmina Ułęż
Ułęż 168, 08-504 Ułęż
tel.: +48 81 866 70 04
+48 81 866 70 28
+48 81 866 71 06
fax: +48 81 866 70 28

Mapa

Statystyki

7 Gości Online
1 Gość Przegląda tą stronę.
Users: 1 Bot

26 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Pamięci o Katastrofie w Czarnobylu

26 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Katastrofie w Czarnobylu, który jest okazją do upamiętnienia ofiar jednej z największych katastrof nuklearnych w historii. W 1986 roku doszło do wybuchu elektrowni atomowej w Czarnobylu, co spowodowało wypuszczenie do atmosfery dużej ilości promieniotwórczych substancji. Skutki tego wydarzenia były tragiczne dla zdrowia i życia wielu ludzi, a także dla środowiska.

Jednym z kluczowych celów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Katastrofie w Czarnobylu jest propagowanie wiedzy na temat zagrożeń związanych z energią jądrową oraz promieniowaniem. Warto pamiętać, że choć energia atomowa może być korzystna dla ludzkości, to jej wykorzystanie niesie za sobą poważne ryzyko.

Dlatego też ważne jest, abyśmy pamiętali o tragedii w Czarnobylu i jej przyczynach, a także abyśmy podejmowali wszelkie możliwe działania mające na celu minimalizowanie ryzyka katastrof jądrowych. Pamięć o ofiarach i tragedii w Czarnobylu powinna nas skłaniać do refleksji i do działania na rzecz bezpieczeństwa energetycznego naszej planety.

Zachowanie pamięci o Czarnobylu jest nie tylko wyrazem szacunku dla ofiar tej tragedii, ale także ważnym elementem edukacji i przypomnienia o tym, że nasze działania mają konsekwencje dla przyszłych pokoleń.

  1. ZARYS WYDARZEŃ Z KWIETNIA 1986 ROKU
    W nocy z dnia 25 na 26 kwietnia 1986 roku w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej na terenie ówczesnego Związku Socjalistycznych Republik radzieckich (obecnie Ukraina) nastąpiło przegrzanie rdzenia w reaktorze jądrowym bloku energetycznego nr 4. W efekcie doszło do wybuchu wodoru, a w konsekwencji ogromnego, długotrwałego pożaru i rozprzestrzeniania się substancji promieniotwórczych. Teren skażenia to ok. 146.000 km2, na terenie obecnej Republiki Białoruskiej, Rosyjskiej Federacji Ukrainy, a radioaktywna chmura rozniosła się nad całym kontynentem europejskim. W konsekwencji należało szybko przesiedlić tysiące ludzi, którzy mogli ucierpieć w wyniku skażenia. Z otaczających, Elektrownię Jądrową w Czarnobylu, terenów w promieniu 30 km ewakuowano ponad 350.000 ludzi, tworząc zamkniętą strefę ochronną.

2. CZAS POWROTÓW
Zmiany, które nastąpiły po wybuchu są na ogromną skalę. Wiele terenów nadal, mimo, że od katastrofy upłynęło już kilka dziesięcioleci, określa się jako niebezpieczne dla zdrowia, szczególnie przy dłuższym pobycie.
Jednak mimo to, znajdują się ludzie, którzy wracają na swoją ojcowiznę. Całe miasteczka są ponownie zasiedlane przez ludzi, którzy w głównej mierze przeżyli wybuch w elektrowni jądrowej i po kilku latach wracają do swoich dawnych domów.

3. NA MOTYWACH
Nie tylko youtuberzy zajęli się tematem ukraińskiej katastrofy przemysłowej – w 2019 roku telewizja HBO wyemitowała miniserial „Czarnobyl”. Reżyserem był Johan Renck, który stworzył fenomenalnie poruszającą opowieść o trudach z jakimi musieli borykać się ludzie, chcący ostrzec społeczeństwo o niebezpieczeństwie. Serial mimo, że ma zaledwie 5 odcinków plasuje się na wysokich pozycjach w wielu rankingach, jednak nie należy to do przyjemnych seansów, opowiada o strasznej śmierci tysięcy ludzi i walce o przetrwanie kolejnych pokoleń. Nie umniejsza to, jednak sukcesu jaki osiągnął na międzynarodowej scenie kinematograficznej. 

4. ODWZOROWANIE
“Chernobylite” to gra komputerowa stworzona przez polskie studio The Farm 51, której akcja toczy się w czarnobylskiej Strefie Wykluczenia. Spisek, horror, przetrwanie, miłość i obsesja. To wszystko w formie nieliniowej, interaktywnej opowieści, igrającej z pojęciami prawdy i kłamstwa, rzeczywistości i fikcji, nauki i fantazji. Dzięki fotogrametrii twórcom udało się pieczołowicie odwzorować najbardziej ikoniczne miejsca. Możliwości tej technologii znamy zresztą od dawna. Wielu na pewno widziało porównania prawdziwych miejsc z ich odpowiednikami w Zaginięciu Ethana Cartera. Istnieje więc spore prawdopodobieństwo, że Chernobylite to gra najlepiej odwzorowująca realia Strefy Wykluczenia. Nie jest to pierwsza produkcja o takiej tematyce, ale budowę świata ma bez wątpienia najbliższą rzeczywistości.