Światowy Dzień Wody

UN Water - 22 Marca Światowy Dzień Wody

Dlaczego Światowy Dzień Wody?

Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych rezolucją z dnia 22 grudnia 1992 r., w ramach Agendy 21, podczas konferencji Szczyt Ziemi 1992 (UNCED) w Rio de Janeiro w Brazylii. Od 1993 r. corocznie Światowy Dzień Wody obchodzony jest pod innym hasłem. Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ustanowiło Światowy Dzień Wody na datę 22 marca.

Głównym celem Światowego Dnia Wody jest inspirowanie działań na rzecz Celu Zrównoważonego Rozwoju (SDG) 6: woda i urządzenia sanitarne dla wszystkich do 2030 roku. Każdego roku UN-Water, agencja koordynująca prace ONZ dotyczące wody i warunków sanitarnych, ustala temat Światowego Dnia Wody odpowiadający obecnym lub przyszłym wyzwaniom.

Tegoroczny Światowy Dzień Wody

W tym roku Światowy Dzień Wody obchodzony jest pod hasłem: Wody podziemne – uczynić niewidzialne widocznym (Groundwater – Making the invisible visible). Zobacz oficjalną stronę Światowego Dnia Wody.

Jak wskazuje ONZ na stronie tegorocznych obchodów Światowego Dnia Wody, wody podziemne są niewidocznym skarbem. Nie da się ich dostrzec gołym okiem choć znajdują się tak blisko – tuż pod naszymi stopami. Mają istotny wpływ na nasze życie – w najbardziej suchych częściach świata wody podziemne mogą stanowić jedyne źródło dostępu do wody; w przyszłości wody podziemne będą odgrywać kluczową rolę w adaptacji do zmian klimatu, dlatego musimy chronić je przed zanieczyszczeniami oraz zarządzać ich zasobami w sposób zrównoważony, dbając równocześnie o potrzeby ludzi i planety. Zachęcamy do zapoznania się z materiałem informacyjnym (w j. angielskim).

Znaczna większość zasobów wody słodkiej to wody podziemne. Z danych będących w ewidencji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej wynika, że w 2021 r. funkcjonowało w Polsce 12099 ujęć wody wykorzystywanych do zbiorowego zaopatrzenia w wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi, w tym 360 ujęć powierzchniowych i 11739 ujęć wody podziemnych.

Światowe Forum Wody w Dakarze

W ramach obchodów Dnia Wody, w dniach 22-27 marca 2022 r. w Dakarze,  organizowane jest Dziewiąte Światowe Forum Wody.

Wydarzenie koncentrować się będzie na temacie „Bezpieczeństwo wody dla pokoju i rozwoju” i czterech priorytetach:

• bezpieczeństwo wody,
  • warunki sanitarne,
  • współpraca i rozwój obszarów wiejskich,
  • znaczące narzędzia/rozwiązania.

Na Światowym Forum Wody zaprezentowany zostanie nowy raport ONZ na temat Światowego Rozwoju Wody, który dostępny będzie od 21 marca 2022 r. na stronie ONZ, gdzie można się także zarejestrować się na Światowe Forum Wody oraz znaleźć dodatkowe informacje.

Podejmij jednominutowe wyzwanie

Podczas tegorocznego Światowego Dnia Wody zorganizowane zostało wyzwanie #MyGroundwaterStory!

Aby wziąć w nim udział trzeba:

1. nakręcić 60-sekundowy film, w którym należy odpowiedzieć na następujące pytania:
  •  Jak wody podziemne wpływają na Twoje życie?
  •  Czy wystarczy nam wody?
  •  Co należy zrobić, aby chronić wody podziemne?
  1. Przesłać film na YouTube lub Vimeo i udostępnić w mediach społecznościowych oznaczając #MyGroundwaterStory i #WorldWaterDay
  2. Wysłać link Organizatorom wyzwania na adres: mygroundwaterstory@un-igrac.org

Więcej informacji na temat #MyGroundwaterStory można znaleźć na stronie internetowej Światowego Dnia Wody.

Źródło: https://www.gov.pl/web/gis/swiatowy-dzien-wody