Aplikacja mobilna mZUS

Dla kogo przeznaczona jest aplikacja mZUS

Aplikacja mZUS jest przeznaczona dla osób, które mogą skorzystać z programów świadczeń dla rodziny:

• świadczenia wychowawczego 500+​​,
  • świadczenia dobry start 300+,
  • ​​​​​​​dofinansowania opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna
    ​​​​​​​(z wyjątkiem dyrektorów placówek opiekuńczo-wychowawczych i dyrektorów regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych),
  • rodzinnego kapitału opiekuńczego.

Więcej informacji o świadczeniach dla rodzin.

Za pośrednictwem aplikacji możesz:

• w prosty sposób złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze 500+, świadczenie dobry start 300+, dofinansowanie opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna oraz rodzinny kapitał opiekuńczy;

Jeśli wcześniej składałeś do nas wniosek o świadczenie 300+ lub 500+ i przyznaliśmy Ci świadczenie – możesz na jego podstawie utworzyć nowy wniosek. Do kreatora pobiorą się wszystkie Twoje dane. Jeśli coś się zmieniło, możesz to poprawić.
Jeśli tworzysz dowolny wniosek i masz dzieci zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS, możesz w kreatorze wybrać dane tych dzieci. Dzięki temu nie musisz wprowadzać tych danych ręcznie.

Jeśli chcesz poinformować o zmianie albo o zakończeniu uczęszczania do żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna, możesz wskazać dziecko zgłoszone w poprzednim wniosku o dofinansowanie. Do kreatora pobiorą się wszystkie dane dziecka (w tym informacje o poprzednio podanych danych żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna).

Tutorial – jak złożyć wniosek 500+ przez aplikację mobilną mZUS (link do YouTube)

• szybko sprawdzić, co się dzieje z Twoim wnioskiem – zobaczysz jego status;

W aplikacji masz dostęp do wniosków, które trafiły do ZUS różnymi kanałami, przez: aplikację mZUS, Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną lub system Emp@tia.

• podejrzeć dane o wypłatach Twoich świadczeń – sprawdzisz kwotę świadczenia i termin jego wypłaty;
  • nawiązać telefoniczny kontakt z infolinią ZUS (COT) – jeśli zezwolisz na połączenie, aplikacja wybierze numer do COT na Twoim urządzeniu;
  • przejść do strony, która umożliwia rezerwację e-wizyty w ZUS – na Twoim urządzeniu uruchomi się przeglądarka internetowa z dostępem do strony, na której umówisz e-wizytę;
  • odczytać wiadomości, które pojawiły się na Twoim profilu PUE – jeśli na Twoim PUE pojawiła się wiadomość, zobaczysz ją również w aplikacji (może to być np. informacja o wydanym zwolnieniu lekarskim e-ZLA);
  • otrzymać powiadomienia – przypomnimy Ci np. o możliwości składania wniosków na nowy okres świadczeniowy.

Jak działają wszystkie funkcje aplikacji mZUS, sprawdzisz w “Podręczniku użytkownika” (pdf 3,3mb)

Źródło: https://www.zus.pl/mzus?fbclid=IwAR0PlzvGiPvXfhhoe0Jg2Q7TPpJmbIXJporkRgXOfMVvIi_j2LNF3RZVnso