160. rocznica Powstania Styczniowego

160 lat temu, 22 stycznia 1863 roku wybuchło Powstanie Styczniowe. Był to zbrojny sprzeciw wobec rosyjskiego reżimu, który uznał Polskę za swoją własność.O polskich powstańcach, którzy walczyli w niezwykle trudnych warunkach, osamotnieni- pamiętamy i oddajemy hołd!

Na naszym terenie również walczono o niepodległość .Przez nasze miejscowości przechodziły wojska rosyjskie oraz oddziały powstańcze przed i po dużych bitwach, które odbyły się pod Korytnicą i Żyrzynem, czy też w czasie kampanii jesienno- zimowej gen. Michała Heydenreicha-Kruka. Przechodziły tędy oddziały Kawalerii Narodowej i stacjonowała powstańcza żandarmeria narodowa. Tu też odbywały się bitwy i potyczki, jak choćby w Blizocinie 25 marca 1863r. czy w okolicach Ułęża 16 kwietnia 1864 r. Do Dwórca przechodziło całe zgrupowanie gen.Kruka z bitwy żyrzyńskiej. 11 sierpnia 1863r. do Drążgowa na nocleg przybył gen Kruk ze swoją eskortą Krakusów w sile dwudziestu koni pod dowództwem rtm.Leona Kossaka oraz z żandarmerią konną z pow.hrubieszowskiego pod dow.Karola Junoszy Łempickiego . W ostatnich dniach lutego 1863 r. przez Ułęż, Żabiankę, Sobieszyn, Drążgów przechodził w stronę Łukowa 1. Oddział płk.Lelewela. Warto wspomnieć także naszych powstańców bohaterów. Proboszcz w Drążgowie ks. Paweł Szukalski oraz drążgowski wikary ks. Konstanty Byszewski wraz z karmelitami z Woli Gułowskiej swoją działalnością sprawili, że parafia drążgowska stała się terenem szczególnie intensywnej konspiracji niepodległościowej w latach 1860-1862 i czasach krwawych walk 1863- 1864. Powstańcem i organizatorem powstania był także proboszcz parafii w Żabiance ks.Jakób Węglewski, jednocześnie dziekan stężycki, osadzony w carskim więzieniu w Irenie za swą działalność. Mieliśmy też powstańców cywilnych, o których wspominają źródła historyczne, np.Tomasz Ciota, Jan Kawka, Jan Grudka, Wawrzyniec Stefaniak- z Drążgowa, Andrzej Kłos i Leon Osiński z Podlodówki i inni. O powstaniu styczniowym na naszym terenie i w okolicach możemy przeczytać w rozdziale I.wydanej niedawno książki dr.M.Suleja pt.:” Historia Placówki 44 Sobieszyn ZWZ-AK-WiN”, dostępnej w Kole ŚZŻAK w Rykach. Cześc i chwała Bohaterom!