Menu

kontakt

Gmina Ułęż
Ułęż 168, 08-504 Ułęż
tel.: +48 81 866 70 04
+48 81 866 70 28
+48 81 866 71 06
fax: +48 81 866 70 28

Mapa

Statystyki

3 Gości Online
1 Gość Przegląda tą stronę.
Users: 1 Bot

Informacja o dystrybucji jodku potasu

Szanowni mieszkańcy,

W ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, w związku z informacjami medialnymi dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, informujemy, że w ostatnich dniach otrzymaliśmy rekomendacje Ministra Zdrowia w sprawie dystrybucji tabletek jodu potasu dla mieszkańców na wypadek wystąpienia zdarzenia radiacyjnego.

Na terenie naszej gminy zostały wyznaczone punkty dystrybucyjne, które w razie wystąpienia zagrożenia będą wydawały preparat ze stabilnym jodem:

  1. Urząd Gminy w Ułężu – Ułęż 168, 08-504 Ułęż
  2. Publiczna Szkoła Podstawowa w Białkach Dolnych – Białki Dolne 24, 08 -504 Ułęż
  3. Zespół Szkół Ogólnokształcących w Sobieszynie – Sobieszyn 4, 08 – 504 Ułęż,


Uwaga!
 Tabletki z jodkiem potasu NIE SĄ jeszcze dystrybuowane mieszkańcom. Wydawanie preparatu w punktach nastąpi po decyzji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Niniejsza informacja ma na celu zapoznanie się z procedurą dystrybucyjną, dawkowaniem oraz czasem, w jakim należy tabletkę przyjąć. Jest to standardowa procedura stosowana na wypadek wystąpienia zagrożenia radiacyjnego. Obecnie na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska. Jeżeli dojdzie do zdarzenia radiacyjnego komunikat o tym zostanie podany w mediach ogólnopolskich i lokalnych.

Dokumentem referencyjnym dot. profilaktyki jodowej po wypadkach jądrowych są wytyczne WHO z 2017 r. Określają one schemat dawkowania jodku potasu w przypadku konieczności przeprowadzenia profilaktyki jodowej. Za optymalny okres podawania tabletek jodku potasu należy uznać czas krótszy niż 24 godziny przed przewidywanym momentem ekspozycji na napromieniowanie oraz do 2 godzin po jej rozpoczęciu, jednakże podanie tabletek do 8 godzin od początku ekspozycji przynosi także efekty korzystne.

Odpowiednio wczesne przyjęcie tabletek z jodkiem potasu wypełni tarczycę stabilnym jodem, zapobiegając nagromadzeniu się w niej jodu radioaktywnego. W ten sposób napromieniowanie tarczycy i wystąpienie wywołanego promieniowaniem raka tarczycy zostanie zminimalizowane praktycznie do zera. Warunkiem tego jest jednak przyjęcie tabletem z jodkiem potasu przed wystąpieniem radioaktywnej chmury.

Mając na uwadze przeciwwskazania do przyjmowania tabletek jodku potasu, zachęcamy do kontaktu z lekarzem w celu omówienia możliwości zażycia preparatu w sytuacji awaryjnej.

Dawkowanie:

– Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 100 mg jodu – 2 tabletki,

– Dzieci od 3 do 12 roku życia: 50 mg jodu – 1 tabletka,

– Dzieci od  miesiąca do 3 lat: 25 mg jodu – ½ tabletki,

– Noworodki i niemowlęta młodsze niż miesiąc: 12,5 mg jodu – ¼ tabletki,

– Kobiety w ciąży i karmiące piersią (każdy wiek): 100 mg – 2 tabletki.

Prosimy o zachowanie zdrowego rozsądku, nieuleganie panice i śledzenie komunikatów, w których na bieżąco będziemy informować o kolejnych krokach jakie należy podjąć w tej sytuacji.

Osoba do kontaktu:
Damian Wawerek- Gminne Zarządzanie Kryzysowe, tel.661 323 321, 818667028 wew.39