Modernizacja systemu oświetlenia ulicznego na terenie gminy Ułęż

W dniu 03.10.2022 gmina Ułęż otrzymała dofinansowanie projektu pn. “Modernizacja systemu oświetlenia ulicznego na terenie gminy Ułęż” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej V Efektywność energetyczna i gospodarka niskoemisyjna, Działania 5.5 Promocja niskoemisyjności.

Całkowita wartość projektu wynosi 1 101 561, 25 zł.

Modernizacja systemu polega na wymianie istniejących opraw z sodowymi źródłami światła na energooszczędne, dzięki czemu nastąpi istotne zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, wynikających z produkcji energii elektrycznej oraz ograniczenie zużycia paliw pierwotnych. Oprawy tego typu pozwalają na uzyskanie znacznie większej ilości światła przy zmniejszonym zużyciu energii elektrycznej. Konieczność modernizacji oświetlenia ulic w Gminie Ułęż wynika przede wszystkim ze stanu technicznego i awaryjności oświetlenia. Najważniejszym argumentem za modernizacją jest możliwość redukcji wydatków na energię elektryczną i konserwację punktów świetlnych.

Dzięki realizacji projektu modernizacji oświetlenia ulic w Gminie Ułęż osiągnięte zostaną następujące korzyści:

– ograniczenie emisji dwutlenku węgla,
– zwiększenie bezpieczeństwa ruchu kołowego i przechodniów na drogach,
– uzyskanie wymiernych oszczędności finansowych poprzez obniżenie mocy zainstalowanej urządzeń oświetleniowych,
– obniżenie energochłonności całego systemu oświetlenia ulicznego gminy,
– unowocześnienie oświetlenia,
– poprawa jego jakości i standardu,
– poprawa wizerunku zewnętrznego gminy.