Zasady gospodarki ściekowej. Dla przypomnienia na wszelki wypadek i bezwzględnego stosowania!
SZANOWNI MIESZKAŃCY!
W trosce o nasze wspólne bezpieczeństwo informuję, że mamy możliwość prawną kontrolowania posesji w sprawie właściwego gospodarowania ściekami bytowymi wytworzonymi w naszych gospodarstwach domowych. I takie kontrole obecnie się odbywają .
Wylewanie ścieków do rowu lub do gruntu lub do starych studni (!) jest nielegalne i grozi za to surowa kara grzywny (min. 5 000 zł). Odprowadzanie ścieków do ziemi prowadzi do zanieczyszczania gleby i wód podziemnych. O obowiązku posiadania odpowiedniego zbiornika bezodpływowego nieczystości ciekłych lub przydomowej oczyszczalni ścieków mówi Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Właściciele nieruchomości są zobowiązani do zapewnienia odpowiedniej częstotliwości wywożenia szamba i podczas kontroli powinni okazać faktury za tę usługę.
Jeśli zauważymy, że ktoś wylewa szambo lub organizuje nielegalny wywóz ścieków mamy obowiązek zawiadomić komisariat policji albo Urząd Gminy albo Inspekcję Nadzoru Budowlanego i Wydziału Ochrony Środowiska. Zawartość szamba to ścieki bytowo- gospodarcze ( a nie nawóz), oprócz bakterii kałowych, mogą zawierać pochodzące z detergentów fosforany i azotany, które dostają się do gleby i wód gruntowych ( szczególnie po deszczu, gdy ziemia jest rozmięknięta).
Jako gmina mamy obowiązek ustawicznego kontrolowania jakości wody pitnej, co jest na bieżąco wykonywane przez Sanepid oraz drugi podmiot- Laboratorium zewnętrzne, z którym mamy podpisaną umowę. Jednak o czystość gleby musimy zadbać wspólnie! Bezpieczeństwo zależy od nas wszystkich!
Wójt Gminy Ułęż
Barbara Pawlak
Udostępnij