Menu

kontakt

Gmina Ułęż
Ułęż 168, 08-504 Ułęż
tel.: +48 81 866 70 04
+48 81 866 70 28
+48 81 866 71 06
fax: +48 81 866 70 28

Mapa

Statystyki

5 Gości Online
1 Gość Przegląda tą stronę.
Users: 1 Gość

KSIĄŻKA O PLACÓWCE 44 AK-WiN w SOBIESZYNIE

KSIĄŻKA O PLACÓWCE 44 AK-WiN w SOBIESZYNIE

 Dnia 14 listopada 2021 roku przed Kościołem w Sobieszynie odsłonięty został Pomnik . Kontynuacją wydarzenia jest wydana właśnie książka o Placówce 44 AK-WiN w Sobieszynie. Będzie ją można nabyć w dniu 26 czerwca 2022 roku w Sobieszynie, po Mszy Świętej o godz.12.00 odprawionej w intencji Żołnierzy Armii Krajowej.

Pomnik upamiętniający Żołnierzy Wyklętych z Placówki 44 Sobieszyn AK-WiN powstał we współpracy Gminy Ułęż, reprezentowanej przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Ułężu z Parafią Podwyższenia Krzyża Świętego w Sobieszynie i Kołem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Rykach. 14 listopada 2021 roku odbyła się piękna uroczystość poświęcenia i odsłonięcia pomnika, z udziałem rodzin Żołnierzy Placówki 44, kompanii honorowej wojska, dostojnych gości i licznie zgromadzonych uczestników, z terenu całego kraju. Uroczystość została objęta Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Patronatem Biskupa Diecezji Siedleckiej oraz Marszałka Województwa Lubelskiego i Wojewody Lubelskiego. Inicjatywa budowy pomnika była przywróceniem pamięci historycznej. To ważna sprawa dla naszej lokalnej społeczności, z której wywodzili się Żołnierze Wyklęci. W ten sposób  uczciliśmy naszych największych bohaterów, a przez to również przywróciliśmy pamięć i należny szacunek tym, którzy walczyli o wolność i niepodległość  Ojczyzny.

Po 2 latach intensywnej pracy autora z historycznym materiałem źródłowym powstała książka , która od czasów powstania styczniowego po lata czterdzieste XX. wieku wyczerpująco przedstawia prawdziwą historię Ułęskiej Ziemi i okolic. Była to społeczna, charytatywna praca dr. Mirosława Suleja na rzecz dobrej pamięci o Żołnierzach Niepodległości- Żołnierzach AK-WiN walczących pod wodzą    mjr. Mariana Bernaciaka „Orlika” i pod duchowym przewodnictwem Ks. Aleksandra Zalskiego.

Tak o książce pisze Leszek Żebrowski w przedmowie:

„ Doczekaliśmy czasów, gdy wielu historyków „idzie na skróty”, pisząc książki bez wychodzenia z domu, bez korzystania z archiwów, bez wywiadów miejscowych i docierania do świadków, korzystając prawie wyłącznie z Internetu i łatwo dostępnych publikacji. Dr Mirosław Sulej jest historykiem fascynującym, bowiem posługując się nowoczesnymi narzędziami, nie porzuca tradycyjnych metod badawczych. Zresztą trudno sobie wyobrazić, aby jego najnowsza publikacja: „Historia Placówki 44 Sobieszyn ZWZ-AK-WiN. W walce o niepodległość Ojczyzny 1863-1864, 1914-1921, 1939-1947” mogła powstać inaczej. Bez cierpliwych, dogłębnych badań mikro historii nie da się stworzyć rzetelnej syntezy. Dr Mirosław Sulej jest znanym i uznanym badaczem, ma istotne osiągnięcia w tym zakresie, a każda jego pozycja książkowa jest wydarzeniem. Tak jest i tym razem. Autor zastosował dość nietypową formułę tak szczegółowych badań, mianowicie obudowanie ich dokumentacją zdjęciową, co wprawdzie wymagało żmudnego zbierania fotografii nie tylko z archiwów, ale także od rodzin Żołnierzy Wyklętych z Placówki 44 (często jako jedynego prawie śladu istnienia jego bohaterów), ale wzbogaciło narrację o obrazy. Także dwie mapy, które pozwalają mniej zorientowanemu Czytelnikowi „poruszać się” po opisywanym terenie. Tak powstał ten szczegółowy, nasycony treścią album. Dla wielu osób będzie on szczególną pamiątką, bo będzie zaświadczał, że mogą one być dumne z przeszłości swych rodzin, rodów, znajomych i sąsiadów. Szczególnym, i niezwykle korzystnym dla całości, zabiegiem, jest połączenie trzech różnych okresów: Powstania Styczniowego 1863-1864, walk o odzyskanie niepodległości 1914- 1921 oraz wojny i okupacji 1939-1945 i Powstania Antykomunistycznego. Wbrew pozorom są to etapy ściśle ze sobą związane. Cel był zawsze ten sam, czyli mówiąc językiem I Rzeczypospolitej: potrzeba wojenna. Warto zwrócić uwagę na to określenie. To nie były działania napastnicze ze strony Polaków, to zawsze były podejmowane z ogromnym wysiłkiem próby samoobrony i wyzwolenia się z zewnętrznej przemocy. Są w tym albumie, tak samo jak we wcześniejszych książkach autora, zdecydowane działania w celu negliżowania „czerwonych kłamstw”, a narosło ich przecież przez dziesięciolecia wiele. Będzie ten album pomagał w przekazywaniu w rodzinach tradycji, dziś tak mocno wypieranej przez „nowoczesność”, odcinającą się od naszej narodowej przeszłości. Będzie pomagał wielu osobom wrócić do tego, co kiedyś było normą. Gdy rodzice i dziadkowie przekazywali wiedzę o nieodległej przeszłości dzieciom i wnukom.”

Dnia 26 czerwca 2022 roku o godz. 12.00 w Kościele w Sobieszynie odbędzie się uroczysta Msza Święta w intencji Żołnierzy Placówki 44 AK-WiN w Sobieszynie, po której będzie można nabyć książkę dr. Mirosława Suleja „Historia Placówki 44 Sobieszyn ZWZ-AK-WiN. W walce o niepodległość Ojczyzny 1863-1864, 1914-1921, 1939-1947”.

Serdecznie zapraszamy!