8 Czerwca – Dzień informatyka

8 czerwca obchodzą swoje święto informatycy. Kim współcześnie jest informatyk? To osoba, która jest specjalistą w dziedzinie nauk komputerowych i posiada wiedzę oraz umiejętności niezbędne w obsłudze komputerów oraz innych urządzeń multimedialnych. Pojęcie informatyk jest zbyt ogólne i dziś do tej nazwy dodawane jest konkretne określenie specjalizacji. Obecnie liczba profesji informatycznych wynosi ponad 20, a do najpopularniejszych należą: programista, administrator, czy specjalista od sieci komputerowych. Klasyfikacja Zawodów i Specjalności Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wymienia specjalizacje związane z informatyką: specjaliści ds. sieci komputerowych, baz danych, bezpieczeństwa informacji, oprogramowania oraz systemów teleinformatycznych; programiści i testerzy oprogramowania komputerowego i mobilnego; administratorzy systemów komputerowych; projektanci gier komputerowych. Również informatyka współpracuje z innymi naukami, na przykład medycznymi lub biologicznymi.