Świadczenia pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy

Mieszkańcy Gminy Ułęż, którzy przyjęli do swojego domu uchodźców wojennych mogą złożyć wnioski w Urzędzie Gminy o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy, wg. zasad określonych w Ustawie z dn. 12.03.2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Wniosek można wypełnić w USC w godzinach pracy urzędu. Do wniosku należy załączyć wykaz osób – lokatorów oraz wpisać datę, od kiedy osoby te zamieszkały pod danym adresem. Należy też wypełnić deklaracje na odbiór odpadów, jeśli pobyt będzie dłuższy niż 2 tygodnie. Przewidywana kwota świadczenia to 40 zł za osobo-dzień, przez czas do 60 dni – płatne „z dołu”.

Przypominamy jednocześnie, że ustawa z dn. 12.03.2022 r. daje możliwość obywatelom Ukrainy przebywającym na terenie RP, których pobyt jest uznawany za legalny, wpisania do rejestru PESEL oraz uzyskania Profilu Zaufanego.
Takie wnioski również składa się w USC.

Nr PESEL, profil zaufany oraz utworzony rachunek bankowy umożliwią obywatelom Ukrainy korzystanie ze świadczeń rodzinnych, świadczeń socjalnych (w tym jednorazowy zasiłek w wys. 300 zł), korzystanie ze wsparcia Urzędu Pracy, edukacji i świadczeń medycznych – na zasadach takich, jakie obowiązują polskich obywateli (a więc za pośrednictwem GOPS lub ZUS).