Menu

kontakt

Gmina Ułęż
Ułęż 168, 08-504 Ułęż
tel.: +48 81 866 70 04
+48 81 866 70 28
+48 81 866 71 06
fax: +48 81 866 70 28

Mapa

Statystyki

7 Gości Online
1 Gość Przegląda tą stronę.
Users: 1 Gość

Wspólny konkurs genealogiczny MEiN i Archiwów Państwowych dla uczniów podstawówek

„Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” – to tytuł konkursu genealogicznego Archiwów Państwowych przygotowanego we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki dla uczniów klas VI szkół podstawowych. Zgłoszenia do konkursu ruszą 18 stycznia, natomiast już teraz można testować aplikację internetową do tworzenia drzewa genealogicznego.

„Jeśli mamy poznawać dzieje naszego narodu, to zacznijmy od tej najmniejszej komórki naszego polskiego narodu, czyli naszej rodziny. Aby poznać historię Polski, historię polskiego narodu, zachęcamy młodych ludzi do tego, aby poznawali historię swojej rodziny” – powiedział wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski w czasie konferencji prasowej ogłaszającej konkurs. „Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Jest to wspaniała okazja, by wnuki pytały dziadków i pradziadków o historię swojej rodziny. Niech tematy tożsamości zagoszczą przy wigilijnym stole” – dodał.

Jak informuje MEiN, celem konkursu jest zachęcenie uczniów klas VI szkół podstawowych do poszukiwania informacji na temat swoich przodków i ich pochodzenia – odkrywania starych fotografii i dokumentów, słuchania wspomnień. Przedsięwzięcie będzie realizowane na szczeblu regionalnym i ogólnopolskim we współpracy kuratoriów oświaty z miejscowymi Archiwami Państwowymi i dyrektorami szkół. Archiwa Państwowe będą organizować również spotkania o tematyce genealogicznej, warsztaty, pokazy oraz konsultacje dla nauczycieli historii i uczniów klas VI.

Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk poinformował o uruchomieniu w związku z konkursem specjalnej aplikacji internetowej umożliwiającej tworzenie drzewa genealogicznego swojej rodziny. „Mam nadzieję, że będzie się ona cieszyła popularnością nie tylko wśród uczniów, którzy zechcą wziąć udział w tym konkursie i zbudowaniu swojego drzewa genealogicznego, ale również innych uczniów” – dodał.

Pietrzyk wyraził nadzieję, że ten konkurs będzie początkiem szerszej współpracy Archiwów Państwowych w zakresie edukacji młodych ludzi.

Aby wziąć udział w konkursie należy skorzystać z aplikacji internetowej do tworzenia drzewa genealogicznego „Cyfrowe Drzewo Genealogiczne”. Jest ona już dostępna pod TYM ADRESEM.

Pomocny w tym zadaniu będzie „Poradnik młodego genealoga” dostępny na TEJ STRONIE.

Konkurs zostanie ogłoszony w styczniu na stronie archiwarodzinne.gov.pl. Jego finał zaplanowany został na Międzynarodowy Dzień Rodziny – 15 maja 2022 r. Na laureatów czekać będą wartościowe nagrody.

Źródło: https://samorzad.pap.pl