Menu

kontakt

Gmina Ułęż
Ułęż 168, 08-504 Ułęż
tel.: +48 81 866 70 04
+48 81 866 70 28
+48 81 866 71 06
fax: +48 81 866 70 28

Mapa

Statystyki

5 Gości Online
1 Gość Przegląda tą stronę.
Users: 1 Bot

Ruszył nabór wniosków na inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniem

Rolnicy mogą już składać wnioski o wsparcie na inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniem azotanami – przekazała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Chodzi m.in. o budowę lub zakup zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych.

 
  • O dofinansowanie mogą ubiegać się rolnicy, którzy prowadzą chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich i planują budowę urządzeń chroniących wody przed azotanami.
  • Nabór wniosków potrwa do 7 lutego 2022 r. Rolnicy mogą składać dokumenty w oddziałach regionalnych lub biurach powiatowych ARiMR osobiście lub przez osobę upoważnioną.
  • Maksymalna wysokość pomocy wynosi 100 tys. zł w całym okresie realizacji PROW na lata 2014-2020 i przyznawana jest w formie refundacji części poniesionych kosztów kwalifikowanych.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła w piątek nabór wniosków na “Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi za źródeł rolniczych”.

O dofinansowanie mogą ubiegać się rolnicy, którzy prowadzą chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich i planują budowę urządzeń chroniących wody przed azotanami. Wsparcie nie przysługuje natomiast właścicielom ferm drobiu powyżej 40 tys. stanowisk oraz trzody chlewnej powyżej 2000 stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior – przekazała ARiMR w piątkowej informacji.

Agencja poinformowała, że nabór wniosków potrwa do 7 lutego 2022 r. Rolnicy mogą składać dokumenty w oddziałach regionalnych lub biurach powiatowych ARiMR osobiście lub przez osobę upoważnioną. “Można je również wysłać przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej lub złożyć za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP” – wskazano.

Maksymalna wysokość pomocy wynosi 100 tys. zł w całym okresie realizacji PROW na lata 2014-2020 i przyznawana jest w formie refundacji części poniesionych kosztów kwalifikowanych. “Standardowo jest to 50 proc., a w przypadku inwestycji realizowanej przez młodego rolnika – 60 proc.” – wyjaśniono.

Otrzymane środki można przeznaczyć m.in. na budowę, przebudowę lub zakup zarówno zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych, jak i płyt do gromadzenia nawozów naturalnych stałych, a w przypadku młodych rolników – także zbiorników lub płyt do przechowywania kiszonek.

“W tegorocznym naborze można ubiegać się również o wsparcie na zakup instalacji technicznej lub wyposażenia do posiadanych już zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych” – zaznaczono. Dodano, że dofinansowaniu podlega też zakup nowych maszyn i urządzeń do aplikacji nawozów naturalnych płynnych oraz wozów asenizacyjnych z aplikatorami nawozów naturalnych w postaci płynnej.

Agencja podkreśliła, że inwestycje powinny zapewniać “dostosowanie gospodarstwa do wymagań programu działań, którego celem jest zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”.

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl