Menu

kontakt

Gmina Ułęż
Ułęż 168, 08-504 Ułęż
tel.: +48 81 866 70 04
+48 81 866 70 28
+48 81 866 71 06
fax: +48 81 866 70 28

Mapa

Statystyki

2 Gości Online
1 Gość Przegląda tą stronę.
Users: 1 Bot

Badania mogą uratować życie. Październik to Miesiąc Świadomości Raka Piersi

Rocznie w Polsce wykrywa się ponad 12 000 przypadków zachorowań na raka piersi, na świecie 1 500 000. Rak piersi jest najczęstszym nowotworem i statystycznie dosięga co 20 kobietę. Wczesne jego wykrycie i podjęcie szybkiego leczenia dają szansę na całkowite wyleczenie. Rozpoczął się Miesiąc Świadomości Raka Piersi.

Nie można wskazać jednej przyczyny odpowiedzialnej za występowanie raka piersi, natomiast wyodrębniono czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania:

  • wiek powyżej 50 r.ż.;
  • występowanie raka piersi w rodzinie;
  • wczesny wiek pierwszej miesiączki;
  • późna menopauza;
  • bezdzietność lub pierwsza ciąża po 30 r.ż.;
  • długotrwałe stosowanie leków hormonalnych;
  • niezdrowy tryb życia.

Największą przeszkodą w walce z nowotworem jest jego późna wykrywalność. Choroba ta wciąż stanowi w naszej mentalności pewnego rodzaju tabu, nie chce się o niej nic wiedzieć, a tym bardziej rozmawiać. Zbyt mało kobiet ma świadomość tego, iż właściwa profilaktyka oraz szybkie wykrycie raka piersi może uratować życie.

Październik od wielu lat jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi, zainicjowanym w 1985 roku przez AstraZeneca. W 2008 roku Europejska Koalicja do Walki z Rakiem Piersi ustanowiła 15 października Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi, który ma przypominać kobietom w Europie o istotnym wpływie stylu życia na zdrowie ich piersi w przyszłości, o  możliwościach zapobiegania zachorowaniom na raka piersi oraz znaczenia wczesnego wykrywania choroby.

We wczesnej diagnozie rak piersi jest całkowicie wyleczalny, jego wykrycie wymaga jednak regularnych badań profilaktycznych. Może październik okaże się odpowiednim czasem do zgłoszenia się na badanie, pomoże przełamać lęk i zyskać spokój o swoje zdrowie?

Co roku, w wielu punktach medycznych w październiku można wykonać mammografię i USG piersi za darmo.

Źródło: gov.pl