Informacje ogólne
Masz 18-30 lat i pragniesz pomóc większej społeczności w Europie lub poza nią?
Masz taką możliwość dzięki finansowaniu i wsparciu w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności, który pomaga młodym osobom uczestniczyć w projektach realizowanych za granicą lub w ich kraju, by nieść pomoc społecznościom.
Udział w takich projektach to inspirujące i wzbogacające doświadczenie, a także okazja, aby wywierać pozytywny wpływ na rzeczywistość i jednocześnie rozwijać swoje umiejętności i kompetencje.
Co możesz zrobić?
Generalnie możesz:
- uczestniczyć w wolontariacie
- odbyć staż lub praktyki (w bieżącym roku można w dalszym ciągu odbyć staż finansowany z budżetu w ramach poprzedniego programu, zwracamy jednak uwagę, że nowy program na lata 2021-2027 przewiduje zakończenie staży)
- praca (w bieżącym roku można w dalszym ciągu podjąć pracę finansowaną z budżetu w ramach poprzedniego programu, zwracamy jednak uwagę, że nowy program na lata 2021-2027 przewiduje zakończenie możliwości podjęcia pracy)
- uczestniczyć w projektach solidarnościowych
Tematyka jest bardzo szeroka: edukacja i kształcenie zawodowe, obywatelstwo i udział w życiu demokratycznym, środowisko naturalne i jego ochrona, migracja, kultura itp.
Jakie są zasady?
Finansowanie ze środków Europejskiego Korpusu Solidarności udzielane jest w postaci dotacji dla organizacji w drodze zaproszenia do składania wniosków.
Młode osoby pragnące przyłączyć się do takich działań muszą zarejestrować się w portalu Europejskiego Korpusu Solidarności. Portal to miejsce, gdzie zarejestrowane osoby i organizacje z przyznaną dotacją mogą nawiązać ze sobą kontakt, by realizować działania.
Kto kieruje Korpusem?
Europejskim Korpusem Solidarności zarządza Komisja Europejska.
Działania Korpusu w terenie realizowane są przez różne organizacje. Są to:
- Europejska Agencja Wykonawcza ds. Edukacji i Kultury (EACEA)
- krajowe agencje w poszczególnych krajach uczestniczących
- centra zasobów SALTO
- Centrum Zasobów Europejskiego Korpusu Solidarności
Źródło: https://europa.eu/youth/solidarity_pl
Udostępnij