Menu

kontakt

Gmina Ułęż
Ułęż 168, 08-504 Ułęż
tel.: +48 81 866 70 04
+48 81 866 70 28
+48 81 866 71 06
fax: +48 81 866 70 28

Mapa

Statystyki

10 Gości Online
1 Gość Przegląda tą stronę.
Users: 1 Gość

Rusza druga odsłona programu „Moja woda”

22 marca, czyli w Światowym Dniu Wody, rozpoczyna się druga edycja programu „Moja woda”, w którym można uzyskać do 5 tysięcy zł dofinansowania na przydomowe instalacje zatrzymujące wody opadowe i roztopowe.

Ograniczone zasoby wody na świecie ale również i w Polsce są ogólnie znanym problemem. W Polsce na jednego mieszkańca przypada ok. 1600 m3 wody rocznie, czyli nawet trzykrotnie mniej niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej.

Odpowiedzią na te problemy i związane z nimi wyzwania ma być program „Moja woda”, którego celem jest łagodzenie skutków suszy i ograniczenie zagrożenia powodziowego.

Nabór w drugiej edycji programu potrwa od 22 marca do wyczerpania alokacji.

Każdy właściciel domu jednorodzinnego będzie mógł otrzymać dotację do 5 tys. zł, ale nie więcej niż 80% kosztów kwalifikowanych, które zostaną poniesione po 1 czerwca 2020 r. (szczegółowe zasady zawarte są w programie „Moja Woda” oraz regulaminach naboru, które są dostępne na stronach internetowych wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej).

Do dofinansowania kwalifikuje się zakup, montaż, budowa i uruchomienie instalacji pozwalających na zbieranie, retencjonowanie i wykorzystywanie wód opadowych oraz roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem. Dzięki temu wody te nie będą odprowadzane na przykład do kanalizacji bytowo-gospodarczej, kanalizacji deszczowej, rowów odwadniających odprowadzających poza teren nieruchomości, na tereny sąsiadujące, ulice, place itp.

Wnioski należy składać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej przed zakończeniem realizacji przedsięwzięcia. Minimalna kwalifikowana kwota inwestycji to 2 tysiące złotych. Minimalna, sumaryczna pojemność zbiornika/zbiorników to 2 metry sześcienne (jeśli będzie on przedmiotem wniosku). Okres trwałości przedsięwzięcia to 3 lata od daty jego zakończenia. Realizacja przedsięwzięcia musi być zgodna z przepisami prawa, a zastosowane urządzenia i materiały (nowe lub używane) muszą być dopuszczone do stosowania na rynku polskim.

Źródło: MK

Źródło: https://wartowiedziec.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=59124:rusza-druga-odslona-programu-moja-woda&catid=95:rozwoj-i-fundusze&Itemid=117