Nowy Atlas Polski

Szanowni Państwo,

Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza do korzystania z internetowych materiałów nowego atlasu Polski, które mogą być wsparciem dla jednostek samorządu terytorialnego w codziennej pracy. Aktualne dane geograficzne, polityczne, administracyjne  i społeczne przydadzą się nie tylko planistom, czy radnym z komisji nazewnictwa placów i ulic. Atlas może również służyć jako szkolna pomoc dydaktyczna.

„Geograficzno-Polityczny Atlas Polski. Polska w świecie współczesnym: Perspektywa 2022” to projekt edukacyjny i badawczy, przygotowany przez naukowców z Zakładu Geografii Politycznej i Historycznej Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Biurem Programu „Niepodległa”. Jest on realizowany dla uczczenia 150-lecia urodzin Eugeniusza Romera, twórcy polskiej kartografii, który w 1916 roku opracował „Geograficzno-statystyczny atlas Polski”.

projekt logo pełne

pilsudski dmowski

witos paderewski

Głównym celem projektu jest ukazanie Polski jako nowoczesnego państwa z bogatą przeszłością za pomocą narzędzi właściwych geografii. Na projekt realizowany w latach 2020-2022 złożą się m.in.:

• aktualizowany atlas geograficzno-polityczny Polski, w tym m.in. mapy zawierające dane o obecności symboli i odniesień do polskiej historii I połowy XX wieku w przestrzeni polskich miast i gmin (ebook pierwszego wydania „Geograficzno-politycznego atlasu Polski” z 2018 roku do pobrania ze strony projektu),
  • analiza danych geograficznych, w tym np. wykresy, diagramy i schematy, które regularnie pojawiają się stronie internetowej projektu i w mediach społecznościowych,
  • scenariusze lekcji geograficzno-politycznych do wykorzystania w czasie lekcji geografii, historii i wiedzy o społeczeństwie w szkołach średnich,
  • lekcje pokazowe dla uczniów wybranych szkół średnich z całej Polski,
  • szkolenia z zakresu geografii politycznej dla nauczycieli geografii, historii i wiedzy o społeczeństwie w każdym województwie,
  • zajęcia dla studentów bloków pedagogicznych i słuchaczy szkół doktorskich,
  • ogólnopolski konkurs na wycieczkę geograficzno-polityczną (w 2022 roku).

Zwieńczeniem projektu będzie publikacja nowego, zaktualizowanego wydania Atlasu Geograficzno-Politycznego Polski. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej projektu http://atlas2022.uw.edu.pl/ oraz na profilu https://www.facebook.com/ATLAS2022UW.

Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022.

Biuro Programu „Niepodległa”