Menu

kontakt

Gmina Ułęż
Ułęż 168, 08-504 Ułęż
tel.: +48 81 866 70 04
+48 81 866 70 28
+48 81 866 71 06
fax: +48 81 866 70 28

Mapa

Statystyki

2 Gości Online
1 Gość Przegląda tą stronę.
Users: 1 Gość

Biznes na wsi od zera. Skąd wziąć pomysł?

Dzisiejsza wieś to miejsce, które skupia mieszkańców o różnym przekroju społecznym. Tych którzy „z dziada pradziada” pracują na gospodarstwie i tych, którzy zapragnęli uciec od zgiełku miasta. Coraz więcej intratnych biznesów powstaje właśnie na wsiach, zainspirowanych tym co oferuje to miejsce. Bogactwo natury, niskie koszty utrzymania i możliwość łączenia życia zawodowego z rodzinnym, to najlepsze czynniki na start.  

Mimo wielu zalet, jakie oferuje wieś, nie są one wystarczające, aby odnieść sukces w biznesie. Otwarcie własnej firmy bez względu na miejsce, rządzi się swoimi prawami. Zawsze wymaga dobrze przemyślanego pomysłu i odpowiedzi na kilka ważnych kwestii:

  • Co potrafię, lubię, mogę robić?
  • Do kogo skieruję swoje usługi/produkty?
  • Jak dotrę do moich klientów?
  • Czy to co oferuję odpowiada na potrzeby moich potencjalnych klientów?
  • Jakie posiadam zasoby?

Można także skorzystać z bezpłatnych szkoleń, dedykowanych właśnie mieszkańcom wsi: http://edufin.pl/abc-przedsiebiorczosci-v/

Na wsi można teoretycznie prowadzić każdy rodzaj biznesu, jednak warto skupić się na zaletach i naturalnych zasobach, które daje nam wieś. Od tego czy posiadamy spory kawałek pola, duży dom i nieużywaną stodołę czy robimy najlepsze przetwory w całym regionie, będzie zależało w którym kierunku powinniśmy podążać. W każdym biznesie można odnieść sukces, ale decydującymi czynnikami będzie konkurencyjność i zainteresowani klienci: http://edufin.pl/planowanie-dzialalnosci-gospodarczej-analiza-rynku-i-konkurencji/

Zdrowa, naturalna żywność

Coraz więcej osób poszukuje alternatywy dla żywności dostępnej masowo w hipermarketach. Ogromną popularnością cieszą się sklepy, które oferują produkty przygotowane z ekologicznych składników. Sprzedaż własnych warzyw i owoców czy przetwórstwa pewno znajdzie amatorów. Klientów możemy szukać bezpośrednio w internecie lub wchodząc we współpracę z funkcjonującymi sklepami. Produkcja i sprzedaż żywności podlegają inspekcji sanitarnej i przepisom sanitarnym dotyczącym higieny środków spożywczych.

Kolejnym pomysłem, który może okazać się ciekawy jest produkcja własnych ziół i przypraw, to z kolei wymaga od właściciela dość sporej wiedzy na temat ich działania.

Relaks i bliskość natury

Jednym z bardziej popularnych biznesów na wsi jest agroturystyka. Ten pomysł wymaga jednak posiadania odpowiedniego zaplecza lokalowego, chociaż nierzadko zdarza się, że przystosowana stodoła cieszy się dużym powodzeniem wśród turystów. Aby gospodarstwo zarabiało na turystyce musi znajdować się w odpowiednim położeniu geograficznym, gdzie w sąsiedztwie znajdują się lasy, jeziora, góry i inne atrakcje do spędzania wolnego czasu. Cena za nocleg uzależniona jest również od komfortu, jaki oferuje gospodarz: np. osobne wejście, schludnie urządzone pokoje, dostęp do grilla i ogrodu. Dodatkowym atutem może być oferta domowych obiadów lub własnych wyrobów spożywczych. W tym biznesie najskuteczniejszą formą reklamy są opinie i polecenia, dzięki nim z miesiąca na miesiąc będzie przybywać zainteresowanych. Nie można też zapominać o dobrze wykonanych zdjęciach, które pokażą naszym klientom czego mogą oczekiwać przyjeżdżając w „nasze progi”.  Nie ma nic gorszego niż rozczarowany warunkami wynajmu, turysta. Zanim rozpoczniemy przygodę z agroturystyką, warto dowiedzieć się więcej o tym biznesie z różnych poradników i portali:

http://edufin.pl/zakladanie-gospodarstwa-agro-ekoturystycznego/

https://witrynawiejska.org.pl/component/k2/item/52222-pytanie-o-zakladanie-agroturystyki

Kolejnym pomysłem, który możemy zrealizować to stworzenie mini zoo, wioski tematycznej, albo mini skansenu, gdzie przypomnimy najmłodszym nieistniejące już zawody albo dawne zwyczaje. Atrakcją może być też samodzielne zrobienie śmietany czy masła i zabranie tych produktów do domu. Tu głównymi odbiorcami naszych usług będą placówki oświatowe, czyli szkoły i przedszkola a także grupy kolonijne i zielone szkoły.

Wiele pomysłów można zweryfikować korzystając opisanych historii sukcesów, gdzie dowiemy się „od kuchni” o zaletach i trudach prowadzenia danego biznesu: http://fundacjawspomaganiawsi.pl/borrower/

Rękodzieło

A co, jeśli nie mamy zasobów lokalowych ani możliwości uprawiania warzyw i owoców?Wtedy warto poszukać umiejętności, które pozwolą nam stworzyć unikalne produkty. Haftowane chusty, obrusy czy zasłony będą doskonałą propozycją dla wielbicieli stylu rustykalnego. Podobnie ceramika i wyroby z gliny mają wielu amatorów, którzy lubią nietuzinkowe rękodzieła. Patrząc na najbardziej dochodowe biznesy można wyróżnić artystyczne stolarstwo i produkcję małych mebli do domu czy ogrodu. Rękodzieło nie wymaga wielu nakładów finansowych, nie potrzebujemy również otwierać sklepu stacjonarnego. Tego typu produkty doskonale nadają się do sprzedaży internetowej. Aby przebić się wśród licznej konkurencji musimy postawić na staranność wykonania oraz ciekawe wzornictwo. Warto więc śledzić bieżące trendy, obserwując różne portale pośredniczące w sprzedaży.

Podsumowanie

Pomysłów na biznes na wsi może być bardzo dużo, w zależności od naszych zainteresowań, umiejętności i zasobów. Każdy z nich będzie wymagał zaangażowania i dużych nakładów pracy, a zysk nie zawsze pojawi się od razu. Warto jednak próbować i wykorzystać wszystkie szanse, które daje nam mieszkanie na wsi.

Autorka: Magdalena Hojnor, Źródło: www.edufin.pl