Wirtualny spacer po Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego

Od 22 października można zwiedzać wirtualną Galerię Malarstwa Alfonsa Karpińskiego, jednego z czołowych artystów okresu Młodej Polski. To dobry pomysł na pozostawanie w kontakcie ze sztuką bez wychodzenia z domu.

Jest to pierwsza poświęcona Karpińskiemu galeria w Polsce. Główna siedziba Muzeum Regionalnego znajduje się w Rozwadowie (obecnie to osiedle Stalowej Woli), gdzie artysta przyszedł na świat i spędził pierwsze lata życia. Teraz prace malarza można podziwiać także w domowym zaciszu, dostępne pod linkiem: http://3d.muzeum.stalowawola.pl/.
Podczas wirtualnego spaceru poznajemy wystawę zatytułowaną „Alfons Karpiński. Z Rozwadowa do Paryża”, gdzie mamy okazję zobaczyć aż 77 dzieł artysty. To fantastyczny zbiór prac znakomitego portrecisty, malarza scen rodzajowych i mistrza martwych natur, propagatora piękna oraz elegancji.
Wystawa pozwala przyjrzeć się z bliska zgromadzonym eksponatom, przeczytać opisy i komentarze. Dodatkowo można poznać kontekst dzieła i jego najważniejsze cechy. Spacer został zaopatrzony w polską i angielską wersję językową, a także audiodeskrypcję.
Ponadto zwiedzający mają okazję obejrzeć stałą ekspozycję Muzeum Regionalnego „Stacja Rozwadów. Między Lwowem a Krakowem”, która zawiera eksponaty związane z historią Rozwadowa oraz Dolnego Nadsania od czasów najdawniejszych do współczesności.Liczba prezentowanych obiektów oraz zakres danych udostępnianych w katalogu będzie systematycznie zwiększany przez pracowników muzeum.
Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”. Polski Związek Niewidomych jest jednym z patronów medialnych przedsięwzięcia.