Dożynki to czas podziękowań dla rolników za ich ciężką pracę, ale także okazja do świętowania i wspólnej zabawy.
6 września 2020 r. na terenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Ułężu miała miejsce impreza plenerowa pn. „Święto Pieroga Nadwieprzańskiego”, realizowana w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” „Instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi” „Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 wraz z Dożynkami Gminnymi. Uroczystość rozpoczęła uroczysta Msza św., którą sprawowali Ks. Wiesław Nestoruk – Proboszcz Parafii Żabianka i Ks. Grzegorz Tomaszewski – Proboszcz Parafii Sobieszyn.
Po Mszy Świętej uroczysty korowód przygotowany przez KGW Ułęż, który poprowadzili starostowie Dożynek Gminnych 2020, przeszedł przez plac przy GBP w Ułężu, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości. Starostwie Dożynek w osobach Pani Jolanty Grzelak i Pana Przemysława Kulika wręczyli chleb dla Pani Wójt i Przewodniczącego Rady Gminy Ułęż. Wójt Gminy Barbara Pawlak przyjmując chleb obiecała, że będzie go dzielić sprawiedliwie tak , aby dla nikogo nie zabrakło. W tym roku dzielenie się chlebem miało wymiar symboliczny. Zamiast kawałków pokrojonego chleba przybyli Goście otrzymali od naszych gospodarzy małe chlebki specjalnie zapakowane na tę okoliczność.
W dalszej części uroczystości okolicznościowe przemówienie wygłosili Wójt Gminy Ułęż – Barbara Pawlak oraz zaproszeni Goście w osobach Piotr Patkowski – Minister Finansów, Sławomir Skwarek – Poseł na Sejm RP, Leszek Kowalczyk – Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego, Dariusz Szczygielski – Starosta Rycki. Odbyła się prezentacja wieńców dożynkowych oraz występy okolicznościowe Pań z KGW.
Podczas tegorocznych dożynek plac przy GBP zapełnił się barwnymi stoiskami KGW z terenu Gminy Ułęż,gdzie na uczestników czekały wspaniałe tradycyjne potrawy oraz mnóstwo różnych rodzajów pierogów.
Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych z kolorowymi dmuchawcami i quizami od Koła Łowieckiego Nr 102 Juniorów czy Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Sobieszynie.
Dzięki przygotowanym wspaniałym atrakcjom, przybyli goście nie mogli się nudzić. Na scenie w części artystycznej zaprezentowało się Gminne Koło Teatralne, dzieci i młodzież z naszych szkół oraz zaproszony na tę okazję Zespół Śpiewaczy z Kawęczyna i „Przyjaciele Przedszkola” z Ryk.
Podczas imprezy można było skorzystać z degustacji pierogów przygotowanych w ramach projektu przez Gościniec pod Lasem z Grabowiec Dolnych.
Gminna Biblioteka Publiczna w Ułężu ogłosiła także konkurs dla KGW z terenu Gminy Ułęż na „Pierogi z niespodzianką”. Do konkursu przystąpiło 5 KGW. Gospodynie udowodniły swoim talentem kulinarnym, że pierogi można zrobić na różne sposoby.
Potrawy były bardzo smaczne i znalazły duże uznanie wśród Komisji Konkursowej. Także u Pani Aliny Kuźminy, Prezes czasopisma i fundacji „Gospodyni”, która podkreślała naszą umiejętność pielęgnowania kultury ludowej i lokalnej tradycji.
Zarówno pogoda jak i frekwencja tego dnia dopisała. Zgromadzona na placu społeczność lokalna oraz goście byli pod wrażeniem występów wykonawców, którzy przekazali dużą porcję emocji i rozrywki.
Wieczór zakończyła wspólna zabawa taneczna.
Patronat honorowy sprawował – Marszałek Województwa Lubelskiego.
Patronat medialny sprawowali: Echo Katolickie, Polskie Radio Lublin, TVP 3 Lublin, Wieści Rolnicze, Panorama Lubelska, Stowarzyszenie Gmina Ułęż Blisko Natury, tygodnik regionalny „Twój Głos”.
Rolnikom, Mieszkańcom i Gościom dziękujemy za wspólnie spędzone w Ułężu Święto Plonów.
Udostępnij