Szczepionka przeciw HPV. Czy potrzebna, bezpieczna i skuteczna?

Szanowni Państwo,
Z uwagi na wątpliwości Głównego Inspektora Sanitarnego (dalej GIS) odnośnie przesłanego Państwu wcześniej za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP) opracowania Biała Księga szczepień HPV (dalej Biała Księga), poruszającego kwestie bezpieczeństwa stosowania szczepionek p/HPV, niniejszym przedstawiamy Państwu odpowiedź stowarzyszenia Centrum Informacji o Zdrowiu Dobrostan (dalej Stowarzyszenie) na stanowisko GIS. Mamy nadzieję, że osoby decyzyjne kierujące instytucją, której misją jest kreowanie „działań mających na celu dobro i zdrowie publiczne obywateli” szczegółowo zapoznają się z poniższym wyjaśnieniem, Białą Księgą, a także załączonymi materiałami źródłowymi. Wierzymy głęboko w to, że postępując zgodnie z obowiązującą Zasadą Ostrożności, w zgodzie z własnym sumieniem i najlepszą wiedzą naukową podejmą Państwo właściwą decyzję, związaną z zaniechaniem promowania stosowania szczepionek p/HPV.
Jednocześnie przypominamy Państwu, dobrze znany fakt, iż ani GIS, ani Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (dalej AOTMiT), ani inne organy, nie posiadają uprawnień do wywierania na Państwa presji. Jesteśmy pewni, że pozostając samodzielną jednostką samorządu terytorialnego, możecie odmówić promowania działań, które budzą ogromne i doskonale uzasadnione naukowo wątpliwości dotyczące skuteczności, zasadności oraz bezpieczeństwa ww szczepionek. Pragniemy przypomnieć, że, udostępnianie przez Państwa informacji sporządzonych przez Stowarzyszenie, nie pociąga Państwa instytucji do odpowiedzialności prawnej za zawarte w niej informacje. Opublikowanie Białej Księgi na Państwa stronach internetowych może stanowić doskonały przykład Państwa troski o dobro mieszkańców gminy. Podkreślamy z całą stanowczością, że naciski stosowane przez GIS, dotyczące usunięcia materiałów naukowych o zagrożeniach wynikających ze stosowania szczepień p/HPV z Państwa stron internetowych jest niekonstytucyjne. Przypominamy, że Konstytucja RP gwarantuje każdemu obywatelowi prawo do informacji, na podstawie której, poznawszy wszystkie ryzyka i korzyści wynikające z danej procedury, może on podjąć świadomą decyzję. Natomiast GIS próbuje ograniczyć prawo do informacji cenzurując materiały naukowe przedstawione w Białej Księdze, naruszając tym samym prawa konstytucyjne każdego obywatela. Takie postulowanie świadczy o negowaniu aktualnej wiedzy naukowej, lub co gorsze, może świadczyć o świadomym działaniu na niekorzyść obywateli.

W przestrzeni publicznej dostępnych jest wiele materiałów sponsorowanych przez przemysł farmaceutyczny reklamujących i zachwalających szczepienia p/HPV, natomiast z reguły brakuje pełnych, rzetelnych informacji o ryzyku związanym z ich stosowaniem, stąd też nasza inicjatywa. Biała Księga jest przeglądem oficjalnych raportów agencji rządowych, badań klinicznych producenta, prawomocnych wyroków sądowych oraz artykułów i badań naukowych, które zostały opublikowane przez recenzowane czasopisma medyczne na całym świecie. Jak słusznie zauważyli przedstawiciele GIS czy AOTMiT raport Biała Księga nie jest, tym samym, pracą naukową, a Stowarzyszenie nigdy w taki sposób go nie prezentowało. W Białej Księdze cytowane są ogólnodostępne specjalistyczne i recenzowane artykuły opublikowane w renomowanych czasopismach medycznych, liczne wnioski z udokumentowanych i uznanych badań klinicznych, przekrojowych i opisowych, wzbogacone o kompleksowe analizy oraz opisy wybranych przypadków powikłań poszczepiennych. Działając w trosce o zdrowie i rozwój wiedzy zachęcamy, aby wszelkie podane przez nas informacje skrupulatnie zweryfikować, analizując szczegółowo podane w Białej Księdze źródła. Jednocześnie zapraszamy urzędników oraz decydentów, posiadających zastrzeżenia, co do metodyki naukowej, nieścisłości i błędów metodologicznych badań naukowych przywoływanych w Białej Księdze, do podjęcia publicznej dyskusji bezpośrednio z autorami tych materiałów naukowych, aby raz na zawsze wyjaśnić zastrzeżenia. Pragniemy jednocześnie podkreślić, że żadna z prac cytowanych w niniejszym piśmie nie została wycofana przez wydawcę recenzowanego czasopisma medycznego, odpowiednią agencję UE ani żadną uprawnioną do tego instytucję o zasięgu międzynarodowym.