W dniu 4 czerwca odbyły się wyjazdy edukacyjne w ramach realizowanego przez Gminę Ułęż w ZSO w Sobieszynie projektu edukacyjnego „Rozwój kompetencji w Gminie Ułęż” w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027, Priorytetu X Lepsza edukacja, Działania 10.3 Kształcenie ogólne, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
Uczestnicy zajęć Robotyki i programowania uczestniczyli w warsztatach z programowania i z robotyki w łódzkiej Mono Sferze Kreatywności z robotami z GO4Robot rozwijające wyobraźnię, kreatywność, twórcze i logiczne myślenie, sensorykę, motorykę. Programowanie zwiększyło ich potencjał intelektualny i pozwalało dzieciom i młodzieży wychodzić poza znane schematy i zdobywać własne doświadczenie. Przy budowie robotów dzieci szukały własnych odpowiedzi na problemy i pytania, myśląc twórczo, a niekiedy ucząc się również na własnych błędach.
Uczestnicy zajęć koła literacko teatralnego uczestniczyli w warsztatach dźwiękowych w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. Podczas zajęć uczniowie zapoznawali się z pracą profesjonalnego studia dźwięku oraz wiedzą dotyczącą podstawowych pojęć z zakresu realizacji dźwięku w filmie. Zajęcia dały możliwość budowania świadomości mocnych stron uczestników oraz rozwijały umiejętność ich prezentowania w ciekawy sposób. Uczestnicy meli okazję nagrać własny głos do wybranej sceny filmowej, lub na stać się realizatorem nagrań w profesjonalnym otoczeniu.
Uczestnicy zajęć z kreatywności uczestniczyli w Mono Sferze Kreatywności w Łodzi w warsztatach plastycznych z długopisem 3D oraz artystycznych DIY, podczas których dzieci zapoznały się z różnorodnymi narzędziami plastycznymi i technikami rękodzielniczymi np. haft, filcowanie, decoupage, wykonywanie biżuterii i gadżetów z różnych materiałów. Zajęcia rozwijają zdolności manualne, wyobraźnię plastyczną, kreatywność, wrażliwość i poczucie estetyki.
Uczestnicy zajęć Młody Przyrodnik mieli możliwość poznania wiele unikatowych gatunków roślin i zwierząt dzieki wyjazdowi do Orientarium ZOO Łódź. Poznali sposoby wspierania bioróżnorodności, odbyli podwodną podróż do świata raf koralowych. Poznali największe zagrożenia dla mórz i oceanów. W czasie podróży oglądaliśmy i zwiedzaliśmy wiele parków krajobrazowych m.in. Mazowiecki PK im. C. Łaszka, Bolimowski PK, PK Wzniesień Łódzkich, dzięki czemu uczestnicy mogli zauważać jak duże znaczenie mają parki przy równoważeniu praktyk i inicjatyw ekoturystycznych.
Udostępnij