Fragment tekstu “Rolnictwo bez chemii jest możliwe”,
Monika Mazurczak-Kaczmaryk, FWW
roślin – korzyści dla rolników, konsumentów i środowiska”, zorganizowanej przez Koalicję Żywa Ziemia oraz PAN Europe – Pesticide Action Network pod honorowym patronatem Komisji Europejskiej w Polsce. Wydarzenie zgromadziło badaczy, naukowców, rolników oraz przedstawicieli różnych organizacji i instytucji państwowych.
Głównym przesłaniem konferencji było jak najszybsze wycofanie z rolnictwa UE syntetycznych środków ochrony roślin (pestycydów). Przesłanie to zostało poparte głosami naukowców z różnych ośrodków badawczych w Polsce. Badania naukowe dowodzą, że chemiczne pestycydy stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz całych ekosystemów i ich bioróżnorodności.
Politechnika Białostocka prowadzi od wielu lat unikatowe badania wpływu syntetycznych pestycydów na komórki człowieka (in vitro). Wynika z nich, że te substancje wpływają na układ hormonalny i rozrodczy człowieka, wywołują różne choroby, zwłaszcza nowotwory. Nasilają stres oksydacyjny w komórkach, prowadząc do produkcji wolnych rodników i obniżenia poziomu antyoksydantów. Stymulują wzrost komórek nowotworowych w nowotworach hormonozależnych, mają także stymulujący wpływ na komórki rakowe czerniaka. Co zaskakujące, im mniejsze stężenie tych pestycydów, tym efektywniej działają i stymulują komórki nowotworowe – mówiła dr hab. Agata Jabłońska-Trypuć, Politechnika Białostocka, Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku, Katedra Chemii, Biologii i Biotechnologii.

Udostępnij