„Rozwój kompetencji w Gminie Ułęż” – Wycieczka do ARGO CITY Parku Zabaw i Edukacji w Głęboczycy

Dnia 30 września 2024r odbyła się wycieczka do ARGO CITY Parku Zabaw i Edukacji w Głęboczycy koło Mińska Mazowieckiego. Uczestniczyli w niej uczniowie klas II-III Publicznej Szkoły Podstawowej w Białkach Dolnych, którzy uczęszczają na zajęcia Ekoludek – Młody Przyrodnik, w ramach projektu „Rozwój kompetencji w Gminie Ułęż”!

Dzieci brały udział w warsztatach edukacyjnych Święto Ziemniaka, podczas których dowiedziały się z skąd przywędrowały ziemniaki do Polski, jakie potrawy m.in. można zrobić z ziemniaków. Uzbrojone w motyczki zapoznały się z procesem wykopywania ziemniaków. Nie zabrakło okazji do zabawach ruchowych związanych z ziemniakami -sztafeta ziemniaczana, rzuty ziemniakiem do wiklinowego kosza, układanie ziemniaczanej wieży oraz ułożenie portretu Ziemniaczanego Króla. Jesienne wykopki zakończyły się skosztowaniem pieczonych ziemniaków.
Następnie uczniowie wysłuchali opowieści, o tym jak powstaje miód. Poznali zwyczaje pszczelej rodziny, dowiedzieli się czy królowa pszczół nosi koronę. Zapoznali się z narzędziami używanymi do pracy w pasiece, zobaczyli, jak wygląda ul od środka, a specjalnie przygotowane modele pszczół pomogły zrozumieć hierarchie w ulu.

Podczas spaceru po lesie wycieczkowicze szukali zwiastunów jesieni.

Dzieci obejrzały pole dyniowe, kompozycje dyniowe oraz wystawę „Jesienne Dary Natury” i otrzymali dynię do samodzielnego wykonania dyniowego dzieła w szkole.

Ponadto na dzieci czekały następujące atrakcje: przejażdżka ciągnikiem z przyczepką po okolicy, kopalnia złota, leśny labirynt, zjeżdżalnia linowa – tyrolka, połów drewnianych rybek, biegi slalomem między przeszkodami oraz wiele innych zabaw ruchowych na świeżym powietrzu

Przygotowany dla uczniów posiłek pozwolił na zregenerowanie sił po niemałym wysiłku podczas pracy i zabawy.

W drodze powrotnej wycieczka zatrzymała się w miejscowości Kołbiel. Uczniowie poznali rzeczną formę ochrony przyrody jaką jest Rezerwat rzeki Świder, znajdujący się w otulinie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. W dolinie oraz nad wodami rzeki Świder można dostrzec bociana czarnego, zimorodka, dzięcioła, derkacza, pustułkę srokosz, żurawia, tracza nurogęś. Dzieci miały okazję obserwować zakola i nurt rzeki oraz piękno Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.