Menu

kontakt

Gmina Ułęż
Ułęż 168, 08-504 Ułęż
tel.: +48 81 866 70 04
+48 81 866 70 28
+48 81 866 71 06
fax: +48 81 866 70 28

Mapa

Statystyki

3 Gości Online
1 Gość Przegląda tą stronę.
Users: 1 Bot

Wyjazdy edukacyjne w ramach projektu pn. „Rozwój kompetencji w Gminie Ułęż” – Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Techniki

W dniu 13 czerwca 2024 r. uczniowie  Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Sobieszynie brali udział w wycieczce do Warszawy. Wyjazd realizowany był z zajęć z robotyki i programowania, oraz zajęć rozwijających Młody Przyrodnik, które odbywają się w szkole w ramach projektu „Rozwój kompetencji w Gminie Ułęż” – Działanie 10.3 – Kształcenie ogólne Priorytetu X Lepsza Edukacja Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego  2021-2027.

Uczniowie z 5 grup projektowych brali udział w zajęciach teoretyczno – praktycznych w Centrum Nauki Kopernik oraz zwiedzili Muzeum Techniki.

W CNK „Programiści” obejrzeli spektakl w Teatrze Robotów, przeprowadzali różnorodne doświadczenia i obserwacje, przyswajali wiedzę dzięki różnorodnym przestrzeniom edukacyjnym. W Muzeum Techniki oglądali eksponaty z wielu dziedzin, m.in. astronomii i fizyki, górnictwa i hutnictwa, informatyki, radiotechniki, transportu a także energetyki.

Natomiast ”Przyrodnicy” w CNK mogli sprawdzić, jak ich zmysły i umiejętności pozwalają  odbierać, interpretować i opisywać świat. Testowali możliwości własnego ciała, wrażliwość na światło, postrzeganie kolorów, podatność na iluzje. Dowiedzieli się też, jak wygląda w przekroju pień sekwoi. Mieli możliwość obserwowania organizmów żywych i zmian, jakim te organizmy podlegają. Na własne oczy zobaczyli fotosyntezę, przyjrzeli się stułbiom i rozrastającym się grzybom. W Narodowym Muzeum Techniki uczniowie zapoznali się m.in. z wystawą prezentującą proces wydobycia i przetwarzania wysokoenergetycznych surowców, które od wielu dekad stanowią trzon światowej energetyki: ropy naftowej, węgla kamiennego i brunatnego oraz gazu ziemnego, a także odkryciami Mikołaja Kopernika, Marii Curie -Skłodowskiej i wielu innych wybitnych polskich naukowców. Uczniowie podczas wycieczki  zwiedzili ponadto Mazowiecki Park Krajobrazowy obejmujący swoim zasięgiem lesiste pasmo ciągnące się równolegle do doliny Wisły. Park jest bardzo bogaty w liczne gatunki fauny i flory, z których wiele jest chronionych bądź rzadkich.