Menu

kontakt

Gmina Ułęż
Ułęż 168, 08-504 Ułęż
tel.: +48 81 866 70 04
+48 81 866 70 28
+48 81 866 71 06
fax: +48 81 866 70 28

Mapa

Statystyki

3 Gości Online
1 Gość Przegląda tą stronę.
Users: 1 Bot

Wykorzystaj swój Głos – Wyboru do Parlamentu Europejskiego 2024

Kompozycja Parlamentu Europejskiego i proces wyborczy

🇪🇺 🏛️ Parlament Europejski jest obecnie tworzony przez 705 deputowanych z 27 krajów. W wyborach w czerwcu 2024 r. wybranych zostanie 720 posłów i posłanek. Jest to o 15 osób więcej w porównaniu z poprzednią kadencją. Zazwyczaj liczba posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego jest ustalana przed wyborami. Nie może ona jednak przekroczyć 750 osób plus przewodniczącego bądź przewodniczącą.

🗳️ W wyborach do Parlamentu Europejskiego obywatele wszystkich krajów Unii Europejskiej wybierają posłów i posłanki do tej instytucji. Obywatele UE mogą głosować i kandydować w wyborach we własnym kraju lub w kraju UE, w którym mieszkają. Takie wybory odbywają się co 5 lat.

📊 Wybory do Parlamentu Europejskiego są organizowane przez każde państwo członkowskie. Istnieją jednak pewne zasady, które są wspólne dla wszystkich krajów. Wybory muszą odbyć się od czwartku do niedzieli. Liczba posłów i posłanek do PE wybranych z danej partii jest proporcjonalna do liczby uzyskanych głosów. Ponadto każdy obywatel może oddać tylko jeden głos, a głosuje się na kandydatów z krajowych partii politycznych. Warto pamiętać, że w każdym kraju wybiera się inną liczbę posłów i posłanek. Zależy to od liczebności populacji danego państwa.

📅 Wybory do Parlamentu Europejskiego w tym roku odbędą się między 6 a 9 czerwca. Najwcześniej, bo już 6 czerwca, będą głosować wyborcy w Holandii. W większości państw członkowskich, tak jak w Polsce, głosowanie odbędzie się 9 czerwca. Wyniki wyborów będzie można śledzić na żywo.

_________
Post przygotowany przez Fundację Instytut Polityk Publicznych w ramach European Parliament Elections 2024 Awareness Campaign. Sfinansowane ze środków UE na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr COMM/SUBV/NAT/2024/E/101160418. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Parlamentu Europejskiego. Unia Europejska ani Parlament Europejski nie ponoszą za nie odpowiedzialności.