TERENY WOJSKOWE W SOBIESZYNIE

W ostatnim czasie w przestrzeni publicznej było wiele dyskusji na temat realizacji planów zagospodarowania terenów w Sobieszynie nabytych przez wojsko. Pojawiły się nawet głosy, iż odstąpiono od pomysłu utworzenia jednostek wojskowych. W związku z tym wystąpiłam z pismem bezpośrednio do Ministra Obrony Narodowej o udzielenie informacji. Z otrzymanej w dniu 27.03.2024r. odpowiedzi gen. bryg. Dyrektora Departamentu Infrastruktury MON wynika, iż resort obrony narodowej nabył od Powiatu Ryckiego tereny na potrzeby lokalizacji nowo tworzonych pododdziałów 18. Dywizji Zmechanizowanej. Obecnie zakończono prace koncepcyjne i trwają prace projektowe, mające na celu uszczegółowienie zakresu inwestycji, które umożliwią lokalizację poszczególnych jednostek wojskowych.Warto przypomnieć, że gmina Ułęż posiada bogate tradycje wojskowe i patriotyczne, gdyż w okresie międzywojennym i po wojnie funkcjonowały tu 2 nowoczesne lotniska i 2 jednostki wojskowe- w Ułężu i w Podlodowie. Kajetan hr. Kicki w swym testamencie przekazał swój sobieszyński majątek na cele społeczne. Sprawy obronności państwa polskiego to niewątpliwie ważny cel społeczny, realizowany dla bezpieczeństwa wielu Polaków, w tym mieszkających na rodzinnej ziemi Hrabiego Kickiego. Ulokowanie jednostek wojskowych w Sobieszynie to także szansa na szybszy rozwój gospodarczy i społeczny gminy Ułęż.

(Fot. pamiątkowa z uroczystości patriotycznej w Sobieszynie sprzed 3 lat z udziałem dęblińskiego wojska)