Menu

kontakt

Gmina Ułęż
Ułęż 168, 08-504 Ułęż
tel.: +48 81 866 70 04
+48 81 866 70 28
+48 81 866 71 06
fax: +48 81 866 70 28

Mapa

Statystyki

5 Gości Online
1 Gość Przegląda tą stronę.
Users: 1 Bot

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Gmina Ułęż to piękne karty historii. Możemy być dumni z obrońców polskiej wolności i suwerenności. Pod wodzą Mjr. Mariana Bernaciaka , w szeregach Placówki 44 Sobieszyn AK-WiN IV Rejonu Ryki-Ułęż Armii Krajowej kierując się odpowiedzialnością za losy Ojczyzny, dotrzymując wierności złożonej przysiędze, walczyli do końca. Za cenę życia. Wielu z nich nie ma nawet grobu. Ponosili śmierć w walce, w wyniku represji, egzekucji, strzałów w tył głowy. Nawet po wojnie. Grzebano ich w przydrożnych rowach, lasach- by zatrzeć wszelki ślad, a pamięć wymazać. ” Chcieli nas zakopać, nie wiedzieli , że jesteśmy ziarnem”.Adam Zdrojewski “Sęp” z Żabianki, Tadeusz Osiński “Tek”, Gabriel Grzelak “Sęk” z Drążgowa, Józef Pietrzak “Dąb”z Nowodworu, Lemieszek Józef “Lutnia”,Jan Wyjadłowski kierownik Szkoły w Białkach, Edward Zborowski “Ezet” z Ułęża, Marian Zych “Przyszłość” z Drążgowa, Zofia Zatorska “Ojczyzna”, Stefan Szwczyk “Strzała” z Sobieszyna, Ksawery Kamaryk z Wąwolnicy, Longina Kossowska z Drążgowa, Stefan Krekora “Kolba” z Zosina, Stanisław Lemieszek z Podlodówki, Stanisław Madoń z Podlodówki, Stefan Madoń z Podlodówki, Regina Makuch z Sobieszyna, Alfons Bielecki “Sak” z Drążgowa, Mieczysław Meissner z Podlodowa, Adolf Osiński z Podlodówki, komendant Grzechnik Józef “Ułan”, komendant Wacław Mich “Polny”, Ks. Aleksander Zalski z Sobieszyna, Jan Niedbalski “Nitecki” z Sobieszyna, Paweł Sulej “Prawy” , Stanisław i Paweł Wołangiewicze, Stefan Ostrowski, Czesław Sekita, Jan Wardak , Jan Iwanowski, Stanisław Niedbalski..I wielu wielu innych. Dla nich pomnik przed kościołem w Sobieszynie.

Cześć Ich Pamięci!