Marszałek Województwa Lubelskiego wraz z Panią Dyrektor Departamentu Zarzadzania FE oraz Panią Minister, a także Przedstawicielem Komisji Europejskiej uroczyście wręczyli umowy na realizację projektów z dofinansowaniem unijnym. Gmina Ułęż po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku otrzymała środki na projekt “Rozwój kompetencji w Gminie Ułęż ” w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 Działanie 10.3 Kształcenie ogólne.
Gmina Ułęż otrzymała dofinansowanie realizacji projektu pn. „Rozwój kompetencji w Gminie Ułęż” w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027,
Priorytetu X Lepsza edukacja, Działania 10.3 Kształcenie ogólne,
współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
Celem głównym projektu jest wspieranie równego dostępu do dobrej jakości, włączającego kształcenia i szkolenia, oraz możliwości ich ukończenia, w szczególności w odniesieniu do grup w niekorzystnej sytuacji, poprzez organizację zajęć przyczyniających się do rozwoju kluczowych kompetencji na rynku pracy oraz właściwych postaw, a także tworzenia w szkołach warunków do kształcenia eksperymentalnego.
W dniu 30 stycznia 2024 r. została podpisana umowa nr 141/FELU.10.03-IZ.00-0188/23-00 pomiędzy Województwem Lubelskim a Gminą Ułęż, zgodnie z którą:
– okres realizacji projektu: 01.01.2024 r. – 30.06.2026 r.
– wartość projektu: 931 451,25 PLN
– kwota dofinansowania: 833 451,25 PLN.
Projektem objęto 2 szkoły – Szkołę Podstawową im. Jana III Sobieskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Sobieszynie oraz Publiczną Szkołę Podstawową w Białkach Dolnych, które zrealizują programy rozwojowe w formie dodatkowych zajęć dydaktycznych dla uczniów, między innymi:
– zajęć wyrównawczych i rozwijających (j. polski, j. angielski, matematyka),
– zajęć logopedycznych,
– terapii pedagogicznej,
– rozwijania kompetencji emocjonalno – społecznych,
– doradztwa zawodowego – „ Szkolny Ośrodek Kariery”,
– zajęć z robotyki i programowania,
– zajęć przyrodniczych – „ Młody Przyrodnik”,
-zajęć literacko- teatralnych oraz wielu wycieczek tematycznych.
Natomiast nauczyciele biorący udział w projekcie podniosą swoje kwalifikacje podczas szkoleń, między innymi z diagnozy i terapii pedagogicznej, wykorzystania narzędzi TIK w prowadzeniu zajęć, wsparcia zdrowia psychicznego uczniów, „zielonej transformacji”, terapii ręki , kursów na instruktora szkolnej grupy teatralnej czy kreatywnego nauczyciela.
Wsparcie otrzyma łącznie 97 uczniów w tym min. 10 uczniów z niepełnosprawnościami, uczniowie z opiniami PPP o specyficznych trudnościach w uczeniu się oraz 43 nauczycieli zatrudnionych w ww. placówkach.
Ponadto w ramach projektu zaplanowano zakup:
- pomocy dydaktycznych – laptopów, robotów do nauki programowania, monitorów interaktywnych, stacji pogody, mikroskopów itp.
- wyposażenia – drukarki wielofunkcyjnej, zestawu nagłośnieniowego,
- oprogramowania,
- materiałów dydaktycznych, biurowych, rękodzielniczych do pracy z dziećmi,
- oraz schodołazów i pętli indukcyjnej dla każdej szkoły,
aby zlikwidować bariery, zapewnić dostępność z nowoczesnym sprzętem i pomocami dydaktycznymi na miarę współczesnej edukacji XXI wieku oraz sprostać potrzebom wszystkich uczniów.
Udostępnij