Konkurs zielarski dla kół gospodyń wiejskich “Zioła dla zdrowia”

Trwa nabór zgłoszeń w ramach konkursu „Zioła dla zdrowia” przeznaczonego dla kół gospodyń wiejskich (KGW). Celem konkursu jest promowanie wiedzy z zakresu nowoczesnego zielarstwa i ziołolecznictwa na obszarach wiejskich oraz kultywacja regionalnych tradycji związanych z uprawą i wykorzystaniem ziół do celów prozdrowotnych i leczniczych.

Organizatorem konkursu jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przy wsparciu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

W konkursie mogą wziąć udział koła gospodyń wiejskich oraz stowarzyszenia skupiające osoby z terenów wiejskich, których statutowym celem działania jest m.in.:

• promocja i pielęgnowanie lokalnych tradycji,
  • działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych,
  • rozwój kultury ludowej, w tym w szczególności kultury lokalnej i regionalnej,
  • upowszechnianie i rozwój form współdziałania, gospodarowania i racjonalnych metod prowadzenia gospodarstw domowych

Uczestnicy Konkursu muszą posiadać osobowość prawną i własny rachunek bankowy zarejestrowany na ten podmiot.

Konkurs jest realizowany w dwóch etapach:

• I etap (wojewódzki). W ramach niniejszego etapu przygotowują prace konkursowe zawierające opis działań związanych z promowaniem zielarstwa, metod uprawy, przetwórstwa wraz z opisem przydomowego ogródka (ze zdjęciami).
    Przygotowane prace konkursowe należy przesyłać do 20 lipca 2024 r.
  • II etap. W II etapie weźmie udział 16 laureatów (po 1 z każdego województwa). Uczestnicy tego etapu zostaną zaproszeni do udziału w wydarzeniu ogólnopolskim (Finale), podczas którego zaprezentują zioła i surowce zielarskie zebrane w zgłoszonym do konkursu ogródku. Komisja Konkursowa oceni również treść i sposób prezentacji, a także wiedzę, którą koła gospodyń wiejskich i stowarzyszenia zdobyły podczas przygotowań.

Termin i miejsce organizacji Finału konkursu zostanie ogłoszone do 31 sierpnia 2024 r.

Laureaci I etapu otrzymają nagrody w wysokości:

• I miejsce – 3.000 zł,
  • II miejsce – 2.000 zł,
  • III miejsce – 1.000 zł.

Laureaci II etapu Konkursu otrzymają nagrody w wysokości:

• I miejsce – 20 000 zł,
  • II miejsce – 15 000 zł,
  • III miejsce – 10 000 zł.

Wypełniony formularz zgłoszeniowy należy przesłać na adres kgw@minrol.gov.pl. Ostateczny termin przesyłania formularzy upływa 31 stycznia 2024 r. Szczegółowe informacje na temat konkursu, w tym regulamin oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć TUTAJ.