Informacja dotycząca bezpłatnego transportu do lokali wyborczych na terenie gminy Ułęż

Wójt Gminy Ułęż  informuje, że w dniu wyborów osobom z niepełnosprawnością przysługuje możliwość bezpłatnego transportu do i z lokali wyborczych. Informują o tym przepisy zawarte w artykule 37e Kodeksu Wyborczego.

Do bezpłatnego transportu mają prawo:

• wyborca niepełnosprawny o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,
  • wyborca, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 60 lat.

Bezpłatny transport przysługuje:

• z miejsca zamieszania, pod którym dany wyborca ujęty jest w spisie wyborców w danej gminie, do lokalu wyborczego właściwego dla obwodu głosowania, w którego spisie wyborców ujęty jest ten wyborca,
  • miejsca pobytu do najbliższego lokalu wyborczego w dniu głosowania,
  • z lokalu wyborczego do miejsca, w którym wyborca rozpoczął podróż – tzw. „transport powrotny”.

Wyborcy, którego stan zdrowia nie pozwala na samodzielną podróż może towarzyszyć opiekun.

Jak zgłosić zamiar skorzystania z prawa do transportu do lokalu lub transportu powrotnego?

Zamiar skorzystania z prawa do transportu do lokalu lub transportu powrotnego wyborca, którego obejmują wspomniane przepisy należy zgłosić do 2 października 2023 r.

Zapisy będą przyjmowane w godzinach pracy urzędu:
– ustnie pod numerem telefonu 81 8667028 wew. 37,
– pisemnie,
– lub w formie elektronicznej na adres e-mail: gmina@gminaulez.eu.

Zgłoszenia zgodnie z załączonym wnioskiem można dokonać w Urzędzie Gminy Ułęż pokój nr 3.

W zgłoszeniu należy podać NAZWISKO, IMIĘ (IMIONA), NUMER PESEL wyborcy oraz opiekuna, jeśli ma towarzyszyć wyborcy, OZNACZENIE MIEJSCA ZAMIESZKANIA lub INNEGO MIEJSCA, z którego miałby nastąpić transport, wskazać również czy wyborca ma zamiar skorzystać z transportu powrotnego, oraz numer telefonu lub adres poczty elektronicznej wyborcy, o ile posiada.

Na podstawie ww. zgłoszenia, zostaną ustalone trasy dowozów i najpóźniej na 3 dni przed wyborami (tj. do 11 października br.) każdy zainteresowany otrzyma informację zwrotną o orientacyjnej godzinie przewozu.

Wyborca, który zgłosił zamiar skorzystania z prawa do transportu do lokalu lub transportu powrotnego, może wycofać swoje zgłoszenie albo zrezygnować tylko z transportu powrotnego nie później niż 13 października. Wycofanie zgłoszenia albo zrezygnowanie z transportu powrotnego może być dokonane ustnie, pisemnie lub w formie elektronicznej.

Wójt Gminy Ułęż
/-/ Barbara Pawlak