Menu

kontakt

Gmina Ułęż
Ułęż 168, 08-504 Ułęż
tel.: +48 81 866 70 04
+48 81 866 70 28
+48 81 866 71 06
fax: +48 81 866 70 28

Mapa

Statystyki

8 Gości Online
1 Gość Przegląda tą stronę.
Users: 1 Gość

Dożynki Gminne 2019 za nami.

W tym roku odbyły się pod hasłem „Zapach chleba- smak tradycji” i połączone były z realizacją projektu w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Plan Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Plan operacyjny na lata 2018-2019. Ze względu na 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej do uroczystości włączono wydarzenie patriotyczne, upamiętnienie por. Stanisława Ludwika Janickiego, który w 1940 roku zginął w Charkowie wraz z innymi polskimi oficerami, rozstrzelanymi przez NKWD.

 „Poruczniku Stanisławie Janicki! Synu tej ziemi! Dziś niemy świadku tragicznej historii Polaków, oderwany od Ojczyzny, zamordowany zdradzieckim strzałem w tył głowy, pozbawiony własnego grobu i prawa do godności ludzkiej!

Niech ten posadzony dąb zastąpi Ci mogiłę, będzie żywym pomnikiem, a tablica pozwoli zatrzymać się przechodniom w zadumie nad losem ponad 21 tysięcy ofiar Zbrodni Katyńskiej, polskiej elity. Poruczniku Stanisławie Janicki- cześć Twojej pamięci!” – mówiła Pani Barbara Pawlak – Wójt Gminy Ułęż.

Mszę Świętą w intencji rolników oraz w intencji obrońców Ojczyzny odprawił Ks. Kan. Stanisław Chodźko, dziekan rycki, wraz z proboszczem parafii w Żabiance Ks. Kan. Eugeniuszem Pepą oraz proboszczem parafii w Sobieszynie Ks. Grzegorzem Tomaszewskim. Po Mszy odsłonięto tablicę pamiątkową na przygotowanym obelisku i posadzono dąb pamięci na Wzgórzu Pięciu Figur. W oprawie uroczystości udział wzięli harcerze i harcerki ZHR z Żabianki oraz przedstawiciele Polskiego Związku Strzeleckiego i ZORR RP im. J. Piłsudskiego- Koło w Ułężu. Podczas Dożynek zwrócono szczególną uwagę na przedstawienie dawnej kultury ludowej związanej z obrzędem dożynkowym, co szczególnie widoczne było w barwnym orszaku dożynkowym. Wydarzenie zaszczycili swoją obecnością dostojni Goście oraz tłumy okolicznych Mieszkańców, również spoza terenu gminy Ułęż- za co serdecznie dziękujemy. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło Pana Posła Adama Kałaski, Pani dyr. Agaty Grula – przedstawiciela Wojewody Lubelskiego, Pana Piotra Patkowskiego – dyr. z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Pana Leszka Kowalczyka- radnego Sejmiku Województwa Lubelskiego, Pana Dariusza Cenkla – Wicestarosty Ryckiego, Pani Grażyny Jeżewskiej – Członka Zarządu Powiatu Ryckiego i wielu innych znamienitych gości.

Dziękujemy Księżom, występującym artystom, paniom z KGW w Ułężu, Korzeniowie i Sarnach, druhom strażakom z jednostek OSP, sołectwom z Lenda Ruskiego, Białek Górnych. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy włączyli się w przygotowania i organizację imprezy.

Wieńce dożynkowe oraz chleb przyjmowała Pani Wójt Barbara Pawlak wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Ułęż Panem Jackiem Beczkiem, którzy wraz ze starostami dożynek w osobach Pani Edyty Cieśli i Pana Kamila Olszaka obdarowali zgromadzonych Gości dożynkowym chlebem. – „…Chleb pojawia się na naszych stołach i daje nam poczucie bezpieczeństwa. I poczucie wspólnoty. Bo jesteśmy jedną rodziną, którą łączą wspólne wartości, cele, troski dnia codziennego. Ze względu na dotkliwą suszę w tym roku nie było łatwo. W dożynkowych wieńcach wyplecionych z kłosów zbóż i kwiatów, w koszach owoców i warzyw, w bochnach chleba kryją się owoce wielkiego rolniczego trudu. Dziś chcę podziękować wszystkim rolnikom Gminy Ułęż- za przywiązanie do ziemi, za siłę trwania w rolniczym trudzie, za pielęgnowanie polskiej kultury i tradycji, za szacunek dla chleba. Za możliwość m.in. świętowania plonów nasi przodkowie, tak jak por. Janicki, oddawali życie. Za wolność i za chleb, o które trzeba dbać zawsze. Niech już nigdy ich nam nie zabraknie. Miłość do ziemi jest bowiem podstawą naszej tożsamości i narodowego przetrwania. Żyjemy w pięknym malowniczym miejscu pośród lasów, łąk, nad rzeką Wieprz, w naturalnym środowisku. I choć mała typowo rolnicza Gmina Ułęż ma niewielkie dochody własne, to dostrzegamy w niej duży potencjał i możliwości….” – mówiła Pani Wójt.

Zainteresowani mogli wziąć udział w konkursie na najlepszą potrawę z miodem lub chleb tradycyjny. Dla dzieci były również konkursy z nagrodami.

Wieczór zakończyła wspólna zabawa taneczna.

Składamy serdeczne podziękowania sponsorom:

  1. Za wsparcie finansowe:
    1. Stanisław Milczek – Firma „Żwirkop”
    2. Bank Spółdzielczy w Rykach
    3. Firma Mariol – Marek Gryzio
    4. Ośrodek Szkolenia Kierowców „Kamila”
  2. Za pomoc w organizacji miejsca pamięci Porucznika Stanisława Janickiego
    1. Krzysztof Sołtys – Zakład Usług Betoniarskich
    2. Zbigniew Bartyś – za przekazanie kamienia
    3. Za wsparcie w organizacji
    4. Pan Ryszard Szczotka – Firma Sarsbud
    5. Parafia Żabianka
    6. Parafia Sobieszyn
    7. Pan Przemysław Parzyszek – Firma DrewArt
    8. Pan Grzegorz Brodowski
  3. Za myśliwskie potrawy
    1. Koło Łowieckie 102 „Juniorów”
    2. Koło Łowieckie „Cyranka”
  4. Za Chleb Dożynkowy dziękujemy
    1. Państwo Aneta i Michał Grabscy – Piekarnia Bagietka
    2. Pani Zofia Kulik