Uroczyste wręczenie promes z Rządowego Programu Ochrony Zabytków

Rządowy Program Odbudowy Zabytków jest to Program, który wesprze samorządy w poprawieniu stanu, odbudowie i remontach obiektów zabytkowych przyczyniając się tym samym do poprawy ich stanu i uchroni przed degradacją i niszczeniem

Program kierowany jest bezpośrednio do jednostek samorządu terytorialnego, a za ich pośrednictwem również do innych podmiotów zobowiązanych do opieki nad zabytkami. Dofinansowanie będzie przyznawane na realizację zadań inwestycyjnych związanych z ochroną zabytków i opieką nad zabytkami. Może być przeznaczone na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego albo na udzielenie dotacji samorządowej na takie prace.

Dofinansowanie z Programu może wynieść maksymalnie 98% wartości inwestycji, a minimalny wkład własny – 2%.

Dofinansowanie z Programu udzielane jest na wniosek składany do Prezesa Rady Ministrów za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego.

Gmina Ułęż złożyła dwa odrębne wnioski dla dwóch Parafii: Parafii WNMP w Żabiance oraz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sobieszynie.

W dniu 24 lipca br. w Rykach odbyło się uroczyste wręczenie promes dofinansowania z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Parafia WNMP w Żabiance otrzymała dofinansowanie na kwotę 499 800 złotych, która będzie przeznaczona na prace konserwatorskie elewacji kościoła, wykonanie nowoczesnej instalacji oraz konserwację ołtarzy bocznych.

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Sobieszynie otrzymała dofinansowanie w tej samej wysokości, tj. 499 800 złotych. Fundusze te zostaną przeznaczone na wykonanie izolacji fundamentów oraz konserwację schodów wejściowych kościoła.

Serdecznie gratulujemy otrzymania dofinansowania również

Powiat Rycki-Starostwo Powiatowe w Rykach

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach