Menu

kontakt

Gmina Ułęż
Ułęż 168, 08-504 Ułęż
tel.: +48 81 866 70 04
+48 81 866 70 28
+48 81 866 71 06
fax: +48 81 866 70 28

Mapa

Statystyki

28 Gości Online
1 Gość Przegląda tą stronę.
Users: 1 Gość

Przedsięwzięcie “Poznaj Polskę” – PSP Białki Dolne – kontynuacja realizacji

W ramach dofinansowania z  rządowego przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę” – Porozumienie nr MEiN/2023/DPI/501 z dnia 26.04.2023 r. – 31 uczniów klas  IV-VIII wraz z wychowawczyniami z Publicznej Szkoły Podstawowej w Białkach Dolnych uczestniczyło  w czterodniowej  szkolnej wycieczce.  Wyjazd odbył się w dniach 13 – 16 czerwca 2023 roku. Przemierzali autokarem najciekawsze miejsca trzech województw: warmińsko – mazurskiego, pomorskiego i kujawsko – pomorskiego. Głównym celem wyjazdu było uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego poprzez upoglądowienie przekazywanych treści, poznawanie Polski, jej walorów  przyrodniczych, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.

Pierwszego dnia uczniowie wyruszyli spod szkoły o godz. 6:00. W godzinach południowych zatrzymali  się w Malborku, gdzie zwiedzili najpotężniejszą twierdzę średniowiecznej Europy, czyli Zamek Krzyżacki. Ten malowniczo usytuowany nad Nogatem zamek był siedzibą wielkich mistrzów Zakonu Krzyżackiego oraz stolicą państwa krzyżackiego. Byli pod wielkim wrażeniem monumentalnego zespołu zamkowego, który zajmuje powierzchnię aż 21 hektarów i jest arcydziełem średniowiecznej architektury obronnej. Późnym popołudniem dotarli do domu wczasowego  w Jantarze, gdzie zjedli obiadokolację i zakwaterowali się. Po krótkim odpoczynku wybrali się na pobliską plażę, gdzie mieli okazję podziwiać morze i zachód słońca. Piękne widoki, plaża,  szum morza i lekki powiew wiatru na długo pozostaną w pamięci.

Dzień drugi wycieczkowicze rozpoczęli śniadaniem, a następnie wyruszyli do Gdyni. Tam  ze Skweru Kościuszki mogli zobaczyć cumujące przy nabrzeżu zabytkowe okręty i statki żeglarskie. Mieli również okazję wejść na główny pokład oraz do wnętrza statku – muzeum „Dar Pomorza” i poznać z bliska warunki życia i pracy polskich marynarzy. Kolejnym punktem była wizyta w Akwarium Gdyńskim. Można tu zobaczyć niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata.  Do największych atrakcji  ogrodu zoologicznego należy rafa koralowa, która zachwyca bogactwem barw,  kształtów jej mieszkańców. Niezapomnianym wrażeniem był  rejs statkiem po Zatoce Gdańskiej. Spacer po sopockim molo i słynnym Monciaku zapewniał  chwile przyjemnego relaksu.

Trzeciego dnia młodzi turyści udali się do Gdańska, miasta sponad 1000 letnią historią.  Tam zwiedzili Zespół pocystersko-katedralny w Oliwie i wysłuchali 20-minutowego koncertu prezentującego wspaniały dźwięk organów. Kolejnym punktem było zwiedzanie miasta w zasięgu obwarowań z XVII w – Stary Ratusz, pomnik Heweliusza, fontanna z Neptunem, Dwór Artusa oraz Bazylika Mariacka. Pani przewodnik opowiedziała też uczniom o powstaniu ruchu „Solidarność” i zmianach, jakie zaszły pod jego wpływem w całej Europie Środkowo-Wschodniej, kiedy zatrzymali się przed bramą Stoczni Gdańskiej. Piękne portowe miasto zachwyciło uczniów. Po zwiedzaniu był czas na zakup pamiątek.
 W piątek, ostatni dzień wycieczki, uczestnicy wyruszyli do Torunia. Pierwszym punktem było zwiedzenie Domu Kopernika. Następnie uczniowie mieli możliwość obejrzenia urokliwej  toruńskiej starówki. W trakcie spaceru z przewodnikiem usłyszeli najważniejsze informacje o dziejach miasta, jego mieszkańcach oraz toruńskich zabytkach. Mieli okazję zobaczyć  Krzywą Wieżę. Według legendy równowagę, opierając się plecami o ścianę wieży, utrzyma tylko człowiek prawy, wierny i uczciwy.  Każdy mógł poddać się testowi, co nie było zadaniem łatwym. Uczniowie podziwiali zachowane średniowieczne mury obronne, piernikową aleję gwiazd, gotycki kościół katedralny św. Janów, pomnik Kopernika, rynek staromiejski i Dwór Artusa. Następnie był czas na zakup pamiątek i prawdziwych toruńskich pierników .

Uczniowie wrócili z pięknymi wspomnieniami i wyśmienitymi humorami. To była naprawdę udana wycieczka. Poznali niezwykłe miejsca, rozbudzili krajoznawcze zainteresowania. Niezapomniane chwile utrwalili na fotografiach.

Koszt wycieczki wyniósł 28.417,20 zł w tym dofinansowanie MEiN -15.000,-zł i
środki własne (wpłaty rodziców) 13.417,20 zł .

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.